A fost sau nu penalty pentru FCSB? Ce spun experții

Unirea Slobozia și FCSB au remizat, scor 2-2, într-o partidă disputată la Clinceni, în runda a doua din Liga 1.

În minutul 50, la scorul de 1-1, FCSB a pornit un contraatac, iar mingea a fost trimisă în flancul drept către Nana Antwi. Ghanezul a fost deposedat de Christ Afalna, moment în care centralul Vlad Baban a oprit jocul și a dictat penalty pentru FCSB.

A fost sau nu penalty pentru FCSB? Experții au căzut de acord după meciul cu Unirea Slobozia
Penalty-ul acordat FCSB-ului nu a avut legătură cu faza în care a fost implicat Antwi. Vlad Baban a văzut un fault fără minge al lui Marius Antoche asupra lui Darius Olaru, care se afla în careu. După aproximativ trei minute de așteptare, timp în care fanii Unirii Slobozia prezenți la Clinceni au început să scandeze „Hoții, hoții”, Vlad Baban și-a păstrat decizia în urma discuțiilor cu cei din camera VAR. Tot Olaru a fost cel care a transformat lovitura de la 11 metri. Totuși, reluările par să arate că, în momentul în care Antoche îl lovește pe Olaru cu umărul în piept, căpitanul FCSB se afla în afara careului.

Basarab Panduru consideră că Vlad Baban a luat decizia greșită: „Cred că e o fază destul de ciudată. Să dai penalty la faza asta… nu de multe ori vezi lucrul ăsta. Lăsând la o parte asta, mie mi se pare că este în afara careului. Intră în el, dar de aici până la penalty, mi se pare cam mult. Plus că mi se pare că e în afară„, a spus fostul internațional, la Prima Sport.

Prezent în studio, Marius Baciu, fost fundaș la Steaua, a spus: „Eu nu dădeam fault deloc!”

Deși a condus din minutul 55, FCSB a fost egalată de nou-promovata Unirea Slobozia după un gol fabulos marcat de tânărul Andrei Dorobanțu (19 ani), aflat la debutul în Liga 1.

Un comentariu la „A fost sau nu penalty pentru FCSB? Ce spun experții”