A plecat din interviu, cu lacrimi în ochi: ”Își bate joc de noi în ultimul hal”

FC Botoșani a pierdut, în deplasare, în fața celor de la Petrolul Ploiești, cu scorul de 1-2, în etapa a 17-a a SuperLigii.

Golurile din acest meci au fost marcate de Valentin Țicu (23 de ani) și Gicu Grozav (33 de ani) pentru prahoveni, respectiv Eduard Florescu (26 de ani) pentru moldoveni.

La flash-interviul de după partidă, Gabriel David (20 de ani), mijlocașul celor de la FC Botoșani, l-a acuzat pe centralul partidei, Viorel Flueran, că a dictat în mod eronat lovitură liberă pentru Petrolul Ploiești în minutul 51 al meciului în urma unui henț care nu a existat.

De altfel, din această faxă fixă, prahovenii au deschis scorul în minutul 52, prin Valentin Țicu, a cărui minge trimisă spre poarta Botoșaniului a fost deviată în poarta lui Răzvan Ducan (22 de ani, portarul celor de la FC Botoșani) chiar de Gabriel David.

”N-a fost henț. Arbitrul a venit la mine și mi-a zis: ”Am greșit, ce vrei să fac? Du-te de aici că-ți dau galben!” Eu mă duc acasă, n-am mai luat de mult nicio primă de joc, iar el își bate joc de noi în ultimul hal”, a spus Gabriel David, la flash-interviu.

De asemenea, mijlocașul moldovenilor s-a arătat încrezător că, în ciuda evoluțiilor modeste din prezent, FC Botoșani va reuși să iasă din zona retrogradării.

”Când sunt toți împotriva noastră, n-ai ce face. O vom scoate la capăt, noi împotriva tuturor”, a mai spus David, înainte să plece din interviu, cu lacrimi în ochi.