A semnat oficial cu Dinamo. A fost prezentat la echipă

Dinamo își întărește defensiva: Martin Pascual Castillo se alătură lotului

Clubul din Ștefan cel Mare continuă campania de achiziții din această vară. După ce au asigurat semnăturile tinerilor Ianis Doană, Adriano Manole și Răzvan Radu, oficialii dinamovisti se pregătesc să confirme oficial transferul lui Martin Pascual Castillo. Fundașul central de origine spaniolă are 26 de ani și vine din postura de jucător liber de contract.

​Înainte de anunțul oficial, clubul a oferit deja un indiciu clar pe rețelele sociale printr-un mesaj sugestiv:

”Martin Pascual semnează cu Dinamo”

​Apărătorul iberic a evoluat în stagiunea precedentă în La Liga 2, în tricoul celor de la CD Mirandes, formație care a retrogradat la finalul campionatului în liga a treia din Spania. În palmaresul lui Pascual se regăsesc cluburi precum Union Adarve, Rayo Vallecano (alături de care a bifat o promovare în prima ligă spaniolă), Villarreal B, UD Ibiza și Atletico Madrid B. Deși noul stoper al „câinilor roșii” nu a strâns minute în La Liga, acesta aduce o experiență importantă, având la activ 72 de prezențe în liga secundă spaniolă și 12 apariții în Copa del Rey.

Arena Națională devine indisponibilă: Probleme de organizare pentru Dinamo și FCSB

Cel mai mare stadion din România își va închide porțile pentru competițiile fotbalistice în intervalul 17-19 iulie, spațiul fiind alocat desfășurării unui eveniment cu caracter caritabil.

​Din această cauză, nicio partidă de fotbal nu va putea fi programată acolo în weekendul respectiv, afectând direct debutul noului sezon competițional. În această situație, atât Dinamo București, cât și FCSB sunt obligate să se orienteze către alte arene pentru disputarea jocurilor considerate pe teren propriu. Principalele opțiuni luate în calcul sunt stadioanele Ghencea și Arcul de Triumf, decizia finală urmând să depindă de disponibilitatea bazelor sportive și de calendarul competițional.

Restricțiile pe Arena Națională vor continua și în prima lună de toamnă. În perioada 18-20 septembrie 2026, perimetrul stadionului va găzdui festivalul Asia Fest. Această suprapunere coincide cu desfășurarea etapei a 10-a din SuperLiga României, generând noi bătăi de cap pentru programarea meciurilor echipelor gazdă.

​Imediat după acest weekend blocat, campionatul intern va fi oricum întrerupt pentru a lăsa loc acțiunilor echipei naționale a României, programată să dispute patru confruntări în cadrul UEFA Nations League.

Lasă un comentariu