Adrian Ilie, ironic la adresa lui Gigi Becali. De ce a ratat FCSB victoria cu Universitatea Craiova

Adrian Ilie, fostul fotbalist important al Stelei și cu un trecut important la Valencia și la naționala României, a vorbit deschis despre motivele pentru care FCSB nu a reușit să câștige meciul împotriva Universității Craiova, care s-a încheiat cu un scor egal, 1-1.

Ilie crede că influența lui Gigi Becali (64 de ani) nu a ajutat deloc gruparea roș-albastră.

”Se întâmplă la Steaua (n.r. – FCSB) spre final de meci să aibă probleme foarte mari, dar cred că ar trebui să gestioneze mai bine meciurile până în minutul 60 sau 70. Pentru că jucând bine și ieri, începând deja cu scorul de 1-0, iar Craiova având prima ocazie de gol în minutul 89 deși a avut posesie, au avut meciul foarte ușor în mână.

De ce trebuie să facă un pas în spate pe ultimele minute și să primească gol? Acolo poate să dea gol oricine.

De prin minutul 60 au făcut un pas înapoi, dar Craiova nu a avut ocazii până la cea a lui Koljic. Așa că trebuie să dezvolți și tu mai bine, să dezvolți cu liniile și să încerci să ții de acest rezultat de 1-0.

Cineva din teren, de pe margine trebuie să le spună să mute liniile mai sus. Dacă vrei să fiu ironic, e treaba lui Gigi Becali să sune și să le spună să se mute mai în față, e simplu”, a spus Ilie, în Fanatik.

Adrian Ilie a identificat liderul din vestiarul FCSB-ului

În plus, fostul fotbalist, care a fost și manager în trecut la FCSB, crede că rolul lui Olaru este determinant în acest moment.

”Știi ce plus are Craiova în cele două meciuri cu CFR și Steaua? Că joacă până la final, are o atitudine foarte bună.

A lipsit și Olaru. El joacă în mijloc, începe să țină de minge, îi poate trage și pe ceilalți care sunt mai tehnici să joace mingea. Din punctul meu de vedere el se apropie de un lider al echipei”, a mai spus Adrian Ilie.