Adrian Porumboiu, reacție savuroasă după PAOK – FCSB 0-1

FCSB a reușit o victorie spectaculoasă în deplasarea cu PAOK Salonic, scor 1-0, în etapa a doua a grupelor Europa League.

Meciul s-a jucat pe stadionul „Toumba” din Grecia și a fost decis de golul lui Daniel Bîrligea, marcat în prelungirile primei reprize, după o pasă excelentă de la căpitanul Darius Olaru.

După un început tensionat, echipa antrenată de Elias Charalambous a deschis scorul chiar înainte de pauză, dar situația s-a complicat rapid. În minutul 56, FCSB a rămas în 10 oameni după ce Darius Olaru a fost eliminat, primind al doilea cartonaș galben.

Cu un om în minus și 10 minute de prelungiri adăugate de arbitru, roș-albaștrii au trebuit să facă față atacurilor intense ale grecilor, care au trimis mingea de două ori în bară.

Adrian Porumboiu, reacție savuroasă după PAOK – FCSB 0-1: „Dacă vine cu 5 călugări, nu-i bate nimeni!”

Victoria FCSB-ului a fost considerată un miracol de fanii echipei, iar Adrian Porumboiu, fostul patron al FC Vaslui, a avut o reacție plină de umor după meci.

Porumboiu a menționat prezența lui Gigi Becali la partidă, însoțit de patru călugări, un detaliu care l-a făcut să creadă cu încredere în deznodământul pozitiv al meciului.

„Nu mi-am făcut probleme. Când l-am văzut că iese cu 3 călugări și iese și cu al 4-lea, ce credeați că se putea întâmpla altceva decât noroc? Dacă la următorul meci vine cu 5 călugări, nu-i bate nimeni. A ieșit Sfântul Dimitrie, bravo lui. Călugării au trimis mingea în bară, a mers conform dorinței lor”, a declarat Adrian Porumboiu, potrivit Fanatik.