Adrian Șut, nemulțumit de arbitraj

FCSB a remizat cu Petrolul Ploiești, scor 1-1, într-un meci din etapa a 10-a a Superligii României.

Deși echipa lui Elias Charalambous a avut un început promițător, cu Alexandru Băluță deschizând scorul în minutul trei, eliminarea lui Mihai Popescu în minutul 30 a schimbat cursul meciului.

Petrolul a reușit să egaleze în prelungiri, printr-o lovitură de cap a lui Alexandru Tudorie, care a speculat o greșeală a portarului Ștefan Târnovanu.

Târnovanu a protestat vehement după gol, acuzând un fault în atac asupra sa, însă arbitrul a validat golul după consultarea VAR.

Adrian Șut, nemulțumit de arbitraj Adrian Șut, mijlocașul FCSB, și-a exprimat frustrarea față de deciziile arbitrului, în special în legătură cu golul egalizator al Petrolului. Șut a afirmat că faza care a condus la gol ar fi trebuit analizată mai atent de VAR.

Mijlocașul a precizat, de asemenea, că eliminarea lui Mihai Popescu a schimbat cursul jocului, deși până atunci FCSB controlase meciul.

”Cred că nu sunt foarte multe de spus. Să zicem că la mine nu se putea da fault, dar la Târnovanu trebuia să fie fault. Cred că nici nu s-a verificat. Nu pot să zic mai mult. Cred că putem pune rezultatul nefast pe baza neșansei.

Până la eliminare am controlat partida fără probleme. A venit acest gol de nicăieri. Ne îngrijorează că nu câștigăm, dar cred că la cum am jucat o să vină și victoriile. Nu putem să vorbim de o criză, sunt rezultate mai puțin pozitive, da.

De mâine începem pregătirea pentru meciurile din Europa. Un gazon foarte rău, ne bucurăm că o să revenim pe Arena Națională. O să fie o partidă dificilă, trebuie să începem cu dreptul, să câștigăm, dar în Europa nu sunt meciuri ușoare”, a spus Adrian Șut, după meci.

În urma acestui rezultat, FCSB a acumulat 10 puncte și se află pe locul 10 în clasamentul SuperLigii. Petrolul, cu 15 puncte, ocupă locul șase.