Agresivitate, e nevoie de agresivitate la FCSB

Patronul vicecampioanei e în culmea fericirii după FCSB – Rapid 3-1, meci din etapa a 17-a, disputat duminică seara, pe Arena Națională

Andrei Cordea a jucat dezinvolt, a marcat un gol și a oferit un assist pentru Octavian Popescu. Extrema de la FCSB a avut o misiune grea pentru că l-a avut adversar direct pe Junior Morais, unul dintre cei mai valoroși fundași stânga din România, dar a reușit să-l scoată din joc după un plan bine stabilit.

Becali și agresivitatea luptătorului de la FCSB
Gigi Becali și-a exprimat aprecierea pentru Andrei Cordea. Într-o intervenție la Ora Exactă în Sport, Becali a vorbit și despre Malcom Edjouma, dar și despre felul în care l-a perceput pe Cordea.

„Cordea, m-am gândit. Bă, a făcut prima repriză, că e jucător valoros. Dar nu mă așteptam eu la Cordea să facă pressing și în a doua repriză, să aibă atitudinea aia.

Nu m-am așteptat niciodată. E jucător bun, aleargă mult, dar așa ceva, inadmisibil, nu-mi vine să cred. E incredibil ce a făcut Cordea aseară. Mă refer la agresivitate. Dacă jucăm așa în continuare, nu ne oprește nimeni”, a declarat Gigi Becali, la Pro Arena.

„Ne-am dorit din suflet să câștigăm. Fiecare jucător care a intrat a jucat cu inima. Nu le-am dat nicio șansă din minutul 1! Cred că de când am ajuns la stadion am ajuns mult mai motivați decât ei, i-am simțit și în teren. Astăzi meritam victoria. Am mai făcut meciuri bune, foarte bune, dar la West Ham nu am reușit să câștigăm. Astăzi ne-am simțit toți ca o familie, am venit de un an și jumătate și nu am simțit așa ceva”, a spus Cordea, la finalul partidei de pe Arena Națională.

Declarația zilei despre Liga 1: „CFR Cluj va câștiga campionatul în România de câte ori va dori!”  pe www.sport.ro

Atacantul FCSB-ului a cauzat și eliminarea lui Junior Morais. Fundașul Rapidului a fost trimis la cabine după ce l-a lovit peste față pe adversarul său: ”Eu am fost concentrat, am fost motivat, știam că el este un jucător ofensiv. Acolo, la cartonașul roșu, l-am enervat puțin. Știam că se va enerva, a fost o tactică, l-am enervat din primul minut și am scos cartonașul roșu”.

Fcsb și-a schimbat total atitudinea după eliminarea din Conference League și demisia antrenorului Nicolae Dică. La derby-ul cu Rapidul echipa a arătat o cu totul altă determinare și dorință de a juca, bucurând fanii așa cum o făcea pe timpuri.