”Aici s-a făcut diferența”. Ilie Dumitrescu, după FCSB – Universitatea Craiova

FCSB și Universitatea Craiova au remizat, scor 1-1, în derby-ul etapei cu numărul 26 din Superligă.

Vicecampioana a deschis scorul în primul minut al meciului, prin Malcom Edjouma, jucătorul momentului de la FCSB. Universitatea Craiova a dat lovitura în prelungirile partidei, când Elvir Koljic a reușit să reia cu capul o minge centrată din corner, iar mingea a fost „ajutată” de o deviere a lui Iulian Cristea, care l-a păcălit pe Târnovanu.

Fostul internațional Ilie Dumitrescu știe unde s-a făcut diferența în partea secundă a meciului dintre FCSB și Universitatea Craiova. Acesta afirmă că Eugen Neagoe a fost mult mai inspirat la schimbări, iar jucătorii trimiși în teren pe parcursul părții secunde au adus un plus în jocul echipei.

Ilie Dumitrescu: ”Cred că diferența s-a făcut la schimbări”

„FCSB a avut o primă repriză foarte bună, execuția lui Coman, dar scoate foarte bine portarul Popescu. Până la ocazia lui Koljic nu a fost niciun șut pe poartă, decât acel șut al lui Markovic în a doua repriză. Cred că diferența s-a făcut la schimbări.

Dacă judecăm în oglindă, Roguljic a adus un plus vizibil pe faza ofensivă, Rivaldinho a forțat, dar Roguljic și Koljic au decis jocul în seara asta. Târnovanu face o paradă extraordinară, dar o gafă mare la gol. Apropo de schimbări în oglindă, Omrani, Oaidă și Nikolov nu s-au ridicat la nivelul celor de la Craiova”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

În urma acestui rezultat, FCSB a pierdut ocazia de a se apropia la doar cinci puncte de liderul Farul Constanța, care a învins pe teren propriu echipa Petrolul cu scorul de 2-0. Vicecampioana se află la șapte puncte în spatele echipei lui Gică Hagi, cu patru etape rămase până la finalul sezonului regulat.

Locul doi este ocupat de CFR Cluj, cu 53 de puncte, în urma victoriei cu scorul de 2-1 împotriva echipei FC Argeș. În următoarea rundă, FCSB va juca în deplasare la Pitești împotriva echipei FC Argeș, în timp ce Universitatea Craiova, care se află pe locul cinci cu 45 de puncte, va juca și ea în deplasare cu FC Argeș.