Anghel Iordănescu: ”Derby fals”

Dinamo și FCSB s-au întâlnit în derby-ul etapei a 17-a a SuperLigii, încheiat 0-1.

Anghel Iordănescu nu a fost impresionat de ce a văzut pe gazonul Arenei Naționale, ba chiar din contră.

Fostul antrenorul le-a criticat pe cele două echipe și a descris meciul drept un ”derby fals”. Anghel Iordănescu a remarcat, în schimb, prestațiile celor două galerii.

Un derby fals, un derby doar cu numele. A fost derby doar la nivelul tribunelor, acolo a fost spectacolul și ceva interesant. Pe teren, prea puțin.

O echipă care nu poate emite pretenții și o echipă care are pretenții, dar joc modest”, a declarat Anghel Iordănescu, în cadrul unei intervenții la Fotbal Club, de la Digi Sport.

Golul lui Florinel Coman a decis derby-ul

Meciul Dinamo – FCSB a oferit, într-adevăr, puține ocazii importante, iar unicul gol al partidei a venit în urma unei faze fixe.

În minutul 50, Andrea Compagno, intrat de cinci minute pe teren, a fost faultat în preajma careului advers și Florinel Coman a luat mingea pentru a executa lovitura liberă.

Decizia s-a dovedit a fi inspirată, pentru că Florinel Coman a trimis direct în plasă, fără speranțe pentru portarul dinamovist Adnan Golubovic.