Autogol de zile mari înscris în derby de fotbalistul dorit de FCSB

MTK Budapesta – Ujpest Budapesta s-a încheiat 4-1 în campionatul Ungariei.

Sâmbătă seara, în etapa a 11-a din campionatul Ungariei, derby-ul din Budapesta între MTK și Ujpest s-a încheiat cu scorul de 4-1. Oaspeții au deschis scorul devreme prin Mark Mucsanyi (minutul 2), dar gazdele au revenit spectaculos și au înscris de patru ori, prin Marin Jurina (minutul 15), un autogol al lui Andre Duarte (minutul 56), Mark Kosznovszky (minutul 66) și Adin Molnar (minutul 71).

Printre cei care au contribuit la înfrângerea echipei Ujpest s-au numărat portarul italian Riccardo Piscitelli, fost jucător al echipei Dinamo, și fundașul portughez Andre Duarte, fost jucător la FC U Craiova, care a marcat un autogol spectaculos.

Andre Duarte, care a semnat în vară cu Ujpest, a părăsit Craiova în urmă cu un an într-un context tensionat. Adrian Mititelu, patronul echipei FC U Craiova, a contestat atunci plecarea portughezului, susținând că jucătorul avea încă un an de contract și nu putea pleca gratis în Italia, la Reggiana.

Duarte a fost dorit și de FCSB vara trecută, iar Gigi Becali a fost dispus să ofere o sumă pentru transferul său. Totuși, Mititelu a refuzat să-l cedeze unui alt club din campionatul intern.

În Italia, experiența lui Duarte la Reggiana a fost scurtă și nereușită, deoarece nu a apucat să joace. După două luni, a plecat în Croația, la NK Osijek, unde a evoluat constant în 36 de meciuri.