Basarab Panduru, după CFR Cluj – FCSB 2-2: ” Nu am înțeles nimic. FCSB nu a existat 60 de minute”

CFR Cluj și FCSB au remizat în Gruia, scor 2-2, în derby-ul etapei a noua din Superliga.

CFR Cluj a preluat conducerea cu 2-0, datorită dublei lui Louis Munteanu (minutele 36 și 49), însă campioana FCSB a reușit să revină. Alexandru Băluță a redus din diferență în minutul 59, după o greșeală a lui Simao Rocha, implicat și la cele două goluri ale CFR-ului, iar Joyskim Dawa a egalat în minutul 87, profitând de o minge respinsă eronat de portarul Mihai Popa.

Basarab Panduru a declarat, la finalul meciului, că nu a înțeles nimic din acest derby. Fostul internațional s-a arătat surprins de colapsul celor de la CFR Cluj după primul gol încasat.

„Nu prea am înțeles nimic din meciul ăsta. Nu înțelegi nimic. 60 de minute joacă CFR și ai impresia că FCSB nu există. Dintr-o dată ,Simao Rocha face preluarea aia spre poartă, iar Băluță e atent și bagă mingea în poartă. Din momentul ăla, joacă FCSB și nimic CFR. Petrescu vede că e o problemă la mijlocul terenului, îl bagă pe Artean, dar nu se întâmplă nimic.

Pare că se duce spre un 2-1, vine faza în care Tavi trage la poartă, respinge portarul, iar Dawa e acolo pe fază și bagă mingea în poartă. Nu înțelegi nimic. Cum de joacă unii 60 de minute, după nu joacă 30 de minute. 4 schimbări la pauză… a fost ceva frumos de duminică seară”, a spus Basarab Panduru, la Prima Sport.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj se află pe locul 5, cu 14 puncte, în timp ce FCSB e pe 12, cu doar 9 puncte în 8 meciuri.
În runda următoare, CFR Cluj va juca pe terenul lui FC Hermannstadt, în timp ce FCSB va primi vizita celor de la Petrolul.