Belarus 0 – România 0. Reactii de după meci. Gică Popescu, Nicolae Stanciu, Edward Iordanescu, Gică Popescu, Razvan Marin, Denis Drăguș, Ilie Dumitrescu, Florin Prunea

România a terminat la egalitate cu Belarus, scor 0-0, pe Stadionul „Szusza Ferenc” din Budapesta, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Tricolorii au avut o prestație dezamăgitoare în lupta pentru calificare, ne reușind să se impună împotriva unei echipe modeste, pe care au dominat clar. Cu toate că România a avut multe atacuri, acestea au fost prea lente și previzibile, iar jucătorii antrenați de Edward Iordănescu au avut dificultăți în finalizare. Cu toate acestea, naționala a încheiat meciul cu o posesie net superioară de 64% față de 36% pentru adversar, 21-9 la șuturi la poartă comparativ cu 5-2 la poartă și 9-4 la cornere. Într-un alt meci, Kosovo a învins Andorra cu 3-0 în deplasare, iar partida Israel – Elveția a fost amânată pentru 15 noiembrie.

Reacția lui Nicolae Stanciu după Belarus – România 0-0

Căpitanul României a vorbit după remiza din Budapesta, declarând că se simte responsabil pentru rezultatul obținut, ținând cont de ratarea avută în primele minute ale jocului.

„Sunt destul de dezamăgit, îmi asum acest eşec având în vedere ocazia pe care am avut-o în prima repriză. Îmi asum responsabilitatea. Cred că dacă marcam altul era cursul jocului.

Dar la fel bine cum suntem dezamăgiţi acum, ştim ce forţă are acest grup, mentalitatea grupului. De mâine sunt sigur că ne vom concentra exclusiv pe Andorra şi să luăm cele trei puncte duminică”, a declarat Nicolae Stanciu, la Prima Sport.

*echipele cu un meci în minus.

Pentru ”tricolorii” lui Edward Iordănescu urmează partida cu Andorra de duminică, de pe ”Arena Națională”.

Programul României în preliminariile EURO 2024:

15 octombrie, ora 21:45: România – Andorra

18 noiembrie, ora 21:45: Israel – România

21 noiembrie, ora 21:45: România – Elveția

Reacția lui Gică Popescu după Belarus – România 0-0

Fostul internațional român a criticat evoluția tricolorilor din partida cu Belarus, explicând care sunt minusurile pe care le-a văzut la prima reprezentativă.

„Toate aceste situații pe care ni le creăm, ni le creăm după ureche, fără să văd o mișcare în profunzime. Toți vor să joace cu mingea la picior, unul dintre lucrurile proaste la jucătorii noștri. Un joc modest, ne-am creat situații, dar nu clare, în afara ocaziei lui Nicolae Stanciu.

Senzația pe care o am este că toate ocaziile pe care ni le creăm vin în urma calităților individuale, nu văd ceva colectiv, pare jucat după ureche. Nu văd nimic construit, fără să avem o idee comună, fără să avem idei de joc, fără să avem ceva gândit, care să pună în valoare jucătorii”, a declarat Gică Popescu, la Antena 1.

Edward Iordănescu, răspuns tranșant pentru Gică Popescu: ”Nu știu care-i probema lui, are ceva cu mine și familia mea”

Pe teren neutru, în Ungaria, nicio echipă nu a reușit să modifice tabela de marcaj. Cu toate acestea, Edward Iordănescu nu este deranjat de rezultatul final și este optimist după prestația aratată de tricolori: ”Nu, sunt extrem de supărat pentru că ne-am dorit extrem de mult. Sunt foarte optimist, s-a văzut din abordare. A fost un adversar foarte incomod, drept dovada ocntra-candidata noastră a câștigat în minutele de prelungiri.

Eu nu am ce să reproșez echipei din punctul de vedere al atitudinii, spiritului. Am controlat jocul dar am avut un adversar care s-a apărat cu densitate și agresivitate. Am avut 87% pase complete, pentru cineva ca noi e foarte bine. Singurul lucru care ne-a făcut să plecăm cu un singur punct a fost ultima pasă.

Eu am spus că nu va fi ușor, nu sunt meciuri de dinainte câștigate. Nu am pierdut niciun meci, sunt aspecte de care am datoria să mă leg și să construiesc. O calificare e făcută din mai mulți pași, iar acesta e un pas.”

Tehnicianul român nu a ignorat nici atacurile din presă ale lui Gică Popescu și a ținut să îi răspundă la conferința de presă din finalul meciului: ”E părerea lui (n.r. Gică Popescu), eu nu comentez. Probabil că pentru mulți reprezintă un exemplu, dar despre mine nu a zis nimic bun. Poate are o problemă cu mine, cu familia. Sunt mereu aceleași voci negative, mereu se așteaptă un pas negativ ca să comentăm. Am avut toate cifrele în favoarea noastră. Din păcate ne-a lipsit experiența.”

În contextul conflictului din Israel, Edward Iordănescu nu se gândește la rejucarea meciului și are ochii ațintiți pe partida de duminică seară, de la ora 21:45, înaintea Andorrei, lanterna roșie a Grupei I: ”Peste trei zile trebuie să batem Andorra, nu mă interesează acum Israel. Întâi trebuie să arătăm că merităm.”

Răzvan Marin: ”Mai sunt meciuri de jucat”

„Suntem triști, suntem supărati, am dat tot ce am avut mai bun. Am încercat până la capăt să câștigăm acest meci, cred că toată lumea a avut o atitudine pozitivă, din păcate nu am reușit s-o băgăm în poartă. Trebuie să ne ridicăm moralul pentru meciul de duminică iar cei care vor intra pe teren să aducă ceva în plus.

Cred că n-am reușit să fim așa de lucizi în ultimii 30 de metri, să venim cu o pasă decisivă mai bună, cu mișcare mai multă. Asta ne-a lipsit puțin astăzi, acea luciditate în ultimii 30 de metri. Mai sunt meciuri de jucat.

Sunt deja de șapte ani la echipa națională, parcă tot timpul a fost așa. Ne-am făcut viața grea tot timpul. Nu mai putem schimba nimic vizavi de acest meci, dar în continuare ne putem decide viitorul singuri. Dacă batem în Israel, vom fi tot la mâna noastră. Nu va fi ușor din punct de vedere mental, dar trebuie să ne concentrăm pentru că sunt foarte importante aceste trei puncte (n.r. – cu Andorra)”, a spus Răzvan Marin, la Digi Sport.

Reacția lui Denis Drăguș, după 0-0 cu Belarus: ”Nu trebuie să facem o dramă din orice lucru negativ”

La finalul meciului cu Belarus, Denis Drăguș (24 de ani) a tras concluziile. Acesta a spus ce a dus la remiza de la Budapesta și ce ar trebui să facă el și colegii săi la partidele următoare.

Din păcate, nu am reușit să luăm cele trei puncte. Am dominat jocul de la un capăt la altul. La ultimul detaliu ne-a lipsit să băgăm mingea în poartă. Mai sunt trei meciuri și ne jucăm șansa.

O echipă (n.r. Belarus) care nu mai are nicio șansă și trage de timp din primul minut. Cred că trebuie să avem mai multă încredere în noi, să credem că ne putem califica și să credem că putem face mai mult.

Toți jucătorii joacă și fac diferența. Trebuie să avem încredere în noi. E un sentiment unic de fiecare dată când îți cântă imnul. Sper să ne calificăm.

Sunt onorat că fac parte din acest grup. Sper să am evoluții bune și să ajutăm România să se califice. După cum am văzut, se întâmplă multe în grupa asta. Nu putem spune un rezultat dinainte.

Mai avem un meci în câteva zile și trebuie să câștigăm. Trebuie să avem încredere. Nu trebuie să facem o dramă din orice lucru negativ care se întâmplă.

Ne doream foarte mult victoria. Trebuie să ne revenin repede și să câștigăm următoarele meciuri”, a spus Denis Drăguș, la finalul meciului cu Belarus.

După meciul de la Budapesta, Ilie Dumitrescu a transmis că Edi Iordănescu a greșit că nu a riscat cu schimbări ofensive mai repede și a evidențiat jocul modest făcut de jucătorii veniți de pe banca de rezerve.

Analiza lui Ilie Dumitrescu, după Belarus – România

În prima repriză, am avut situații de a gol. Situația lui Stanciu, foarte mare ocazie, aia e ocazie mare. Prima repriză a fost bună. Cred că pe fondul ăsta, în care au fost spațiile mai mari. În repriza a doua, adversarul schimbă în 5-3-2. Edi Iordănescu a mutat în 61, dar a mutat post pe post. Cred că aici trebuia să riște. A riscat din minutul 72. Din minutul 61 trebuia să facă lucrul ăsta. Mutarea ofensivă a venit în minutul 77, Screciu cu Olaru. Foarte târziu au fost acele mutări ofensive.

Am suferit mult în ultimii 20 de metri. Chiar dacă am avut posesie, am controlat jocul, dar am suferit în ultimii 20 de metri. Nu am avut un aport bun al fundașilor laterali, Rațiu și Bancu nu au fost într-o seară foarte bună.

Din minutul 70, am simțit că e foarte greu să marcăm. Am văzut presiune, am văzut foarte multe greșeli. Alibec a fost extrem de activ, chiar dacă nu a avut reușite. În ultimii 20 de metri, echipa noastră nu a avut acea luciditate. Nu am avut ultima pasă. Singurul șut pe poartă în repriza a doua a fost al lui Răzvan Marin.

Cei care au intrat de pe bancă au încercat, au vrut, dar după ce nu au avut două-trei reușite au început să greșească ușor. Hagi, Moruțan, Olaru, Munteanu, Mihăilă n-au adus un plus de tonus. Au fost câteva acțiuni în care Moruțan a creat dezechilibru, dar fără consistență. Nu vorbim despre o situație clară de gol în repriza a doua. După un început bun, nici Moruțan nu s-a mai ridicat la un nivel bun”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport Special.

Florin Prunea: ”Cum să schimbăm amândoi atacanții?”

Și Florin Prunea i-a reproșat schimbările lui Edi Iordănescu.

Noi am avut un singur șut pe poartă în repriza a doua împotriva celei mai slabe echipe din grupă, că e mai slabă decât Andorra. Dacă ei au trei fundași centrali, noi cum să schimbăm amândoi atacanții, și Alibec, și Drăguș?

Cei de pe bancă nu au adus nimic. Zero! Schimbările au fost făcute foarte târziu și anapoda. Să schimbi amândoi atacanții mi se pare prea mult, împotriva unui adversar foarte slab”, a declarat Florin Prunea.