Farul – FCSB, meci din etapa a noua a Superligii, are loc duminică, de la 21:45

FCSB e lider în campionat și speră să profite de startul modest pe care l-a avut campioana Farul în campionat. Gică Hagi știe cât de dificil e să repună corabia pe linia de plutire, mai ales că a rămas fără doi jucători esențiali: Denis Alibec și Andrei Borza.

„Regele” a vorbit sâmbătă, într-o conferință de presă, despre puterea exemplului din sezonul trecut, când echipa sa era una redutabilă, greu de învins.

Farul a arătat în acest sezon și o fragilitate care nu se ivea în defensivă sezonul trecut, dar Farul deține un ascendent moral căptătat după victoria din penultima etapă a play-off-ului, 3-2, după 0-2 la pauză, la Ovidiu.

Tactica lui Hagi înaintea meciului cu FCSB

„Un meci important în campionat, acasă. Venim după o perioadă foarte aglomerată. Am avut această pauză, s-a muncit foarte bine, am discutat cu cei care au rămas acasă. Acum, cu cei veniți de la lotul național, am discutat și cu ei și ușor, ușor sperăm să revenim la cei care am fost anul trecut, adică să luăm fiecare meci în parte, să ne concentrăm foarte mult, să luptăm și să încercăm cele trei puncte. Trebuie să facem cel puțin lucrurile pe care le-am făcut anul trecut.

În mare, echipa e aceeași ca anul trecut. Au venit și jucători noi, care trebuie să se adapteze. Vom vedea cine se va adapta. Drumul va fi lung, foarte greu. E total diferit față de anul trecut. Anul trecut, probabil nimeni nu ne lua în seamă. Acum avem acest statut. Trebuie să jucăm ca anul trecut, cu ambele faze făcut foarte bine, să știm să ne atacăm, să apărăm.

Când era nevoie eram și programatici, de aceea am devenit campioni. Din ce am văzut în aceste două săptămâni am încredere că vom face bine și vom reveni la ce am fost anul trecut. Cu FCSB e un meci dificil, unde trebuie să ne depășim și să facem un meci foarte bun din minutul 1 până în minutul 90″, a declarat Hagi, într-o conferință de presă, desfășurată sâmbătă după-amiază.

Un comentariu la „Cade FCSB în plasa lui Gică Hagi? Ce a declarat „Regele” înaintea meciului cu formația lui Becali”