Cântă greierii în Ghencea! Câți spectatori au asistat la meciul Stelei cu Concordia.

Steaua București a început etapa a 10-a din Liga 2 cu o victorie strânsă, 2-1, împotriva Concordiei Chiajna, însă atmosfera din tribune a lăsat mult de dorit.

Peluza Sud Steaua, principalul grup de susținători ai echipei, a anunțat că va boicota meciurile următoare, protestând împotriva „abuzurilor” forțelor de ordine.

Astfel, la meciul cu Concordia Chiajna, peluzele au rămas goale, iar în tribune s-au aflat foarte puțini spectatori.

Pe stadionul Ghencea, care are o capacitate de 31.254 de locuri, au fost prezenți doar 1.242 de spectatori, ceea ce reprezintă aproximativ 3,97% din capacitate.

Steaua a învins Concordia după 90 de minute Concordia a deschis scorul prin Ghimfuș, după o primă repriză modestă a gazdelor. Steaua a egalat chiar înainte de pauză printr-un gol spectaculos al lui Dani Iglesias. În repriza a doua, Bogdan Chipirliu a marcat golul decisiv în minutul 61, aducând victoria echipei din Ghencea. Concordia a fost aproape de egalare în ultimele momente ale jocului, însă lovitura de cap a lui Marc a fost salvată de portarul Stelei.

Boicotul Peluzei Sud va continua și la următorul meci cu CS Mioveni.

În urma acestei victorii, Steaua a urcat pe locul doi în Liga 2, acumulând 20 de puncte, în timp ce Concordia Chiajna rămâne pe locul 16, cu 11 puncte.