Cătălin Munteanu, fostul mijlocaș și campion al României cu Dinamo în 2007, a analizat la GSP Live situația actuală a clubului și obiectivele pentru stagiunea următoare, oferind detalii despre ultimele mutări din mercato.
Analiza transferurilor: Martin Pascual și Alaa Bellaarouch
Dinamo a anunțat oficial legitimarea fundașului central Martin Pascual (26 de ani), sosit din postura de jucător liber de contract după ce a evoluat la Mirandes, în liga secundă spaniolă. Acesta reprezintă al patrulea transfer al verii, după tinerii Adriano Manole, Ianis Doană și Răzvan Radu.
„Martin Pascual e un jucător de Liga a 2-a, care s-a bătut la retrogradare. Liga a 2-a din Spania este o ligă bună, puternică, dar 24 de meciuri sunt cam puține. Acolo sunt meciuri multe, peste 40, deci el a jucat cam jumătate. E un jucător cu școală spaniolă, înalt, masiv. Să vedem dacă se ridică la nivelul lui Kennedy Boateng, care a fost un jucător important pentru Dinamo, a jucat foarte bine. Ar fi ideal să fie la nivelul lui. Mai este și Matteo Duțu, care e mai tânăr. A avut câteva evoluții interesante campionatul trecut. Să vedem dacă Pascual e peste nivelul lui Duțu sau nu. Stoinov, de picior stâng, cu siguranță va juca în continuare”, a declarat Cătălin Munteanu.
În ceea ce privește portarul Alaa Bellaarouch, aflat pe lista de achiziții a roș-albilor, fostul fotbalist consideră că acesta deține calitățile necesare pentru a aduce un plus de siguranță:
„Are o vârstă bună. Cu siguranță are un nivel OK, dacă a jucat în Ligue 1 și a fost în lotul locului 4 din Portugalia, Braga. Cu siguranță e un portar bun. Epassy e oscilant. A avut și probleme, a apărat și bine. E important să ai un portar bun, constant, care să te ajute pe tot parcursul campionatului, mai ales dacă te bați pentru locurile de sus. Probabil la asta s-au gândit și cei de la Dinamo, vor probabil mai multă constanță în poartă, care să-i ajute să câștige mai multe meciuri”.
Obiectivul obligatoriu: Cupele europene și podiumul
Fostul internațional, în prezent antrenor secund în staff-ul lui Liviu Ciobotariu, consideră că echipa are obligația de a ținti o clasare pe podium și accesul în competițiile continentale, remarcând lipsa de soluții de pe banca de rezerve din sezonul trecut ca principal obstacol în atingerea acestui scop.
„Pentru Dinamo ar fi important să joace în cupele europene. Asta e obligatoriu. Și o clasare în primele 3, progresia cam asta ar fi. Au promovat, s-au salvat de la retrogradare greu în acel an, după care au avut doi ani buni de play-off. Cred că vara asta era normal să fi jucat în cupele europene. Au avut un lot bun și un antrenor foarte bun, părerea mea e că puteau. Ca lot, i-am văzut peste Rapid și chiar peste CFR Cluj, dar sub FCSB, Craiova sau U Cluj, care au avut loturi mai puternice și mult mai echilibrate”, a explicat acesta.
„O cauză pentru care Dinamo n-a ajuns în cupele europene este că n-a avut bancă. N-a avut acel echilibru pe posturi, să faci o rotație când ai nevoie, în anumite meciuri. O schimbare în ultimele 30 de minute, care să-ți aducă un plus. Când a făcut Kopic o modificare, două, s-a văzut”.
Noul mandat al lui Nuno Campos în comparație cu era Zeljko Kopic
Munteanu a evidențiat diferențele majore dintre contextul în care a sosit fostul tehnician și cel de care beneficiază actualul antrenor, Nuno Campos, subliniind necesitatea unor investiții serioase pentru înlocuirea pieselor de bază care au părăsit echipa.
„Să vedem cum se pliază, cum o să-l perceapă și jucătorii, cum se conectează cu el. Vedem și ce jucători mai aduc, pentru că au plecat fotbaliști importanți, cum ar fi Boateng și Gnahore, chiar foarte importanți. Și Milanov a fost important, dar nu în ultimul an. O să vectorizăm și strategia antrenorului. Kopic a venit într-un moment prost. E diferență mare. S-au salvat greu de tot de la retrogradare, pe ultima sută de metri. Acum, Nuno Campos vine la o echipă bună, de play-off, deja sudată. Au mai rămas jucători cu experiență. El trebuie să-și aducă 2-3 fotbaliști care să-i înlocuiască cu brio pe Boateng și Gnahore, și câțiva jucători pe care să-i aibă pe bancă, să creeze o concurență puternică și adevărată pe posturi. Ca să ajungi să joci pentru locurile fruntașe, trebuie investiți bani și aduși jucători cu calitate”.