Ciprian Marica: ”Suntem mult inferiori”

România părăsește Campionatul European din Germania în faza optimilor, după ce a pierdut cu 0-3 în fața Olandei.

Cody Gakpo a deschis scorul în minutul 20 cu un șut la colțul scurt, la care Florin Niță nu a putut interveni. Tot Gakpo a „construit” faza golului de 2-0 în minutul 83, oferind o pasă decisivă pentru reușita lui Donyell Malen.

Malen a închis tabela în prelungiri, reușind „dubla” cu un șut pe jos, după o acțiune pe cont propriu, care l-a lăsat fără replică pe Florin Niță.

Ciprian Marica: „Suntem mult inferiori”

După meci, Ciprian Marica, fostul internațional, a tras o concluzie și a subliniat partea bună a parcursului impresionant al României la acest turneu final.

„Cu toate astea, ne-am depășit cu multe așteptările. Pierdem în această seară împotriva Olandei, dar câștigăm o pagină în istoria fotbalului românesc. Am câștigat o Românie unită cum n-a fost de mult, românii au vibrat sub tricolor, lucru care nu s-a mai întâmplat de foarte mult timp.

Conform statisticilor, suntem mult inferiori. Au fost peste noi, au fost echipa mai bună. S-a văzut că băieții au avut emoții”, a spus Ciprian Marica, la PRO TV.

Ei au intrat în istorie! Așa a arătat lotul României la EURO 2024

PORTARI: Horațiu Moldovan (Atlético de Madrid), Florin Niță (Gaziantep), Ștefan Târnovanu (FCSB)

FUNDAȘI: Nicușor Bancu (Universitatea Craiova), Andrei Burcă (Al-Okhdood), Radu Drăguşin (Tottenham), Vasile Mogoş (CFR Cluj), Ionuț Nedelcearu (Palermo), Bogdan Racovițan (Rakow), Andrei Rațiu (Rayo Vallecano), Adrian Rus (Pafos)

MIJLOCAȘI: Alexandru Cicâldău (Konyaspor), Ianis Hagi (Alavés), Marius Marin (Pisa), Răzvan Marin (Empoli), Darius Olaru (FCSB), Deian Sorescu (Gaziantep), Nicolae Stanciu (Damac), Adrian Şut (FCSB)

ATACANȚI: Denis Alibec (Muaither), Daniel Bîrligea (CFR Cluj), Florinel Coman (FCSB), Denis Drăguş (Gaziantep), Dennis Man (Parma), Valentin Mihăilă (Parma), George Puşcaş (Bari)