Cornel Dinu a criticat un jucător de la FCSB după meciul cu Rangers: „A fost întors pe toate părțile”

FCSB a suferit o înfrângere usturătoare în etapa a treia din UEFA Europa League, scor 0-4, împotriva echipei Glasgow Rangers.

Meciul disputat pe stadionul „Ibrox” a evidențiat clar diferențele de pregătire și de nivel între cele două echipe, iar Cornel Dinu, legenda clubului Dinamo, a comentat critic prestația echipei bucureștene, vizându-l în special pe fundașul central camerunez, Joyskim Dawa.

Cornel Dinu a lansat critici dure la adresa unui jucător de la FCSB după partida cu Rangers. FCSB a început promițător, cu un gol rapid marcat de David Miculescu, anulat pentru offside, însă din acel moment, Rangers a preluat complet controlul jocului.

Scoțienii au deschis scorul în minutul 11 prin Tom Lawrence, iar Vaclav Cerny a dublat avantajul în minutul 31.

În a doua repriză, Cerny a reușit al doilea său gol, iar Hamza Igamane a stabilit scorul final de 4-0, umilind apărarea celor de la FCSB.

Cornel Dinu a analizat critic evoluția roș-albaștrilor, accentuând slăbiciunea defensivă, în special la al patrulea gol, când Dawa a fost depășit cu ușurință de Igamane.

Dinu a descris evoluția lui Dawa drept „ridicolă” și a considerat că fundașul camerunez „a fost întors pe toate părțile”. De asemenea, a remarcat superioritatea scoțienilor în tehnică și forță fizică, concluzionând că Rangers a dominat categoric, iar FCSB „a primit cu resemnare lecția”.

„FCSB a avut noroc, după 4-0 jocul a dus-o pe Rangers să mai aibă vreo două ocazii mari. Tehnicitatea în regim de forță și viteză a fost superioară pentru Rangers, net, față de FCSB.

Cred că diferența e făcută de siguranța în pătrunderile cu mingea la picior. La golul 4, Dawa a fost ridicol în lupta cu adversarul scoțian. L-a luat la picioare, nu l-a mână. L-a întors pe toate părțile. Cei de la FCSB au primit cu resemnare lecția dată de scoțieni.

În general, formația de bază nu se schimbă. Ar trebui ca jucătorii să poate juca în regim de 60 de meciuri pe sezon. Așa jucam și noi pe vremea noastră. Și noi evoluam 60 de jocuri într-un an.

Nu se simțea oboseala pentru că aveam antrenamentul care le lipsește jucătorilor actuali, și anume jocul pe maidan”, a declarat Cornel Dinu, potrivit Prima Sport.

Pentru FCSB vine acum un derby de zile mari cu rivala Rapid București. Duminică, de la ora 21:00, cele două formații se întâlnesc pe Arena Națională