Cristi Balaj, prima reacție despre arbitrajul controversat din FCSB – Sparta Praga

Fostul arbitru internațional Cristi Balaj a comentat arbitrajul danezului Morten Krogh în meciul FCSB – Sparta Praga, încheiat cu scorul de 2-3. FCSB a exprimat nemulțumiri cu privire la deciziile arbitrajului, considerând că echipa a fost dezavantajată, în special în prima repriză, când arbitrul nu a acordat un penalty pentru un presupus fault asupra lui Darius Olaru, la scorul de 2-0 pentru Sparta Praga.

Cristi Balaj, actualul președinte al CFR Cluj, a criticat dur modul în care Morten Krogh a gestionat partida, afirmând că au fost comise erori majore care nu ar trebui să apară la acest nivel de competiție. În opinia fostului arbitru, greșelile arbitrului au favorizat în mod repetat echipa cehă.

Cea mai controversată decizie a fost refuzul penalty-ului în prima repriză, când Olaru a căzut în careul advers, iar Krogh nu a dictat nicio sancțiune. De asemenea, VAR-ul nu a intervenit, ceea ce, conform lui Balaj, ar putea indica faptul că faultul ar fi avut loc în afara careului, situație în care VAR-ul nu ar fi avut competența să intervină.

Au fost greșeli, cele mai multe împotriva celor de la FCSB. E valoarea arbitrului. Rămâne de văzut… Cea mai importantă decizie a fost acea intrare la Olaru. Rămâne de văzut dacă locul de contact a fost, într-adevăr, în afara suprafeței de pedeapsă. Dacă a fost așa, se înțelege de ce arbitrul VAR nu a intervenit. Au mai fost multe greșeli. În finalul jocului, Olaru a șutat la poartă, probabil că a fost corner, așa am văzut. Înainte de a judeca dacă a fost corner, a fost o talpă, un atac periculos la limita careului. Arbitrul nu a sancționat-o. Este nepermis să faci asemenea greșeli la acest nivel”, a declarat Cristi Balaj pentru Digisport.

FCSB eliminată din preliminariile Ligii Campionilor! Reacție dură a patronului: „manieră şmecherească”

Gigi Becali era convins că echipa sa se va califica fără emoții în play-off, dar returul de la București a început groaznic pentru roș-albaștrii care s-au văzut conduși la pauză cu 0-3. În partea secundă, Olaru și Edjouma au mai redus din diferență, dar nu a fost suficient pentru a obține calificarea. Finalul de meci a fost unul incendiar, iar centralul nu a ținut cont de tragerile de timp ale adversarilor și a oferit doar cinci minute de prelungire.

Lasă că a fost manieră şmecherească, dar timpul, dacă vrei. S-au făcut şase schimbări şi au băut apă de două ori. Trebuia să dea cel puţin opt minute. Eram noi pe val şi el a făcut întrerupere să bea apă, în minutul 75, îţi dai seama ce tupeu”, a declarat Gigi Becali, conform Primasport.