Cum s-au descurcat adversarele FCSB-ului în prima etapă din Europa League

FCSB se pregătește pentru un parcurs provocator în Europa League.

Campioana României va înfrunta echipe de prestigiu, precum PAOK Salonic, Glasgow Rangers, FC Midtjylland, Olympiakos Pireu, Hoffenheim, Qarabag și Manchester United.

Între timp, FCSB se pregătește să întâlnească RFS din Letonia, joi, pe stadionul „Arena Națională” din București.

PAOK Salonic, îngenunchiată de Galatasaray

Următorul adversar al FCSB-ului după letoni, PAOK Salonic, a pierdut sâmbătă în fața lui Galatasaray cu scorul de 1-3.

Meciul a fost disputat pe „RAMS Park” din Turcia, iar Galatasaray a reușit să deschidă scorul în minutul 48 printr-un autogol al lui Baba. PAOK a egalat în minutul 67 prin Konstantelias, dar Galatasaray a revenit rapid și a marcat prin Akgun în minutul 76.

Cireașa de pe tort a fost pusă de Mauro Icardi, în minutul 90+5.

Manchester United, doar egal cu Twente!

Manchester United, unul dintre cei mai redutabili adversari ai FCSB-ului, a încheiat la egalitate, 1-1, cu Twente.

Eriksen a deschis scorul pentru United în minutul 35, dar echipa olandeză a egalat în minutul 68 prin Lammers. Deși englezii au dominat o mare parte din joc, Twente a reușit să mențină echilibrul până la final.

Hoffenheim, egal de forțe cu Midtjylland

Meciul dintre Hoffenheim și FC Midtjylland s-a încheiat cu scorul de 1-1. Dario Osorio a deschis scorul pentru danezi în minutul 42, dar echipa germană a reușit să egaleze în minutul 90 prin Max Moerstedt. Tânărul german a reușit să ridice stadionul în picioare, printr-o execuție superbă din voleu.

Ce urmează pentru adversarii FCSB-ului

Glasgow Rangers va juca joi în deplasare împotriva suedezilor de la Malmo, într-un meci programat la ora 19:45.

Tot joi, 26 septembrie, Qarabag se va confrunta cu Tottenham Hotspur de la ora 22:00, iar Olympiakos Pireu va juca în deplasare la Lyon, tot de la ora 22:00.