Damjan Djokovic, întrebat direct de ce nu joacă mai mult la FCSB: „Sunt decizii care trebuie respectate”

FCSB a trecut cu scorul de 5-2 de Sepsi, iar Damjan Djokovic (33 de ani) a fost unul dintre marcatorii vicecampioanei României.

Mijlocașul croat a închis tabela în minutul 75, atunci când a transformat o lovitură de pedeapsă.

Damjan Djokovic a început partida din postura de rezervă și a fost introdus la pauza meciului, în locul lui Ovidiu Popescu. După meci, croatul a fost întrebat despre situația sa de la FCSB și nu a părut să aibă ceva împotrivă cu rotația anunțată de Gigi Becali.

„Nu mi-a fost teamă. Fotbalul e o plăcere, tot ce se întamplă e o plăcere, părerea mea. Mai ales că ai zis că sunt experimentat, știu cum merge un sezon. Am avut un început puternic. Avem un lot de 25 de jucători și trebuie ca fiecare să joace.

Nu sunt eu mai important decât echipa. Sunt decizii care trebuie respectate ca jucător și atât. Psihic, e încărcătura mai mare, mai ales că am stat doar în deplasare în ultimele zile. E o plăcere când joci la FCSB și merge echipa bine și câștigi”, a spus Djokovic.

Gigi Becali, despre Damjan Djokovic

La o zi după duelul cu Farul, câștigat cu 1-0, Gigi Becali a vorbit despre cazurile lui Andrea Compagno și Damjan Djokovic, iar afaceristul a explicat care este situația celor doi fotbaliști. Atât italianul, cât și croatul au evoluat în ultima vreme mai puțin decât în mod normal, însă patronul FCSB-ului a spus că este mulțumit.

„(n.r. despre aducerea unui atacant) Să vedem în iarnă, dar avem atacanți. Compagno, dacă dădea golul ăla, își făcea datoria. Muncește mult, aleargă mult, protejează bine, chiar dacă nu e familiarizat cu varza. Sunt mulțumit de el. Dacă nu eram, stătea pe bară.

(n.r. despre Djokovic) Foarte mulțumit de el. Noi așa facem, o repriză unul și o repriză altul, ca să joace toată lumea. Așa fac cu Miculescu și Compagno, pe care am dat bani. Asta e strategia noastră. Ei știau că așa vor juca. Data viitoare intră Djokovic titular și o să iasă la pauză”, a spus Gigi Becali, la palat.