De ce n-a intervenit VAR la golul lui Dawa, la Oțelul – FCSB, ca să schimbe decizia de pe teren

În minutul 86 al meciului Oțeul – FCSB, scor 1-1, Dawa (27 de ani) a marcat un gol extrem de frumos, din foarfecă, după ce a preluat pe piept centrarea lui Cristi Ganea (31 de ani) și a trimis mingea în plasă, pe spate. Alex Băluță (30 de ani) deschisese scorul în minutul 76.

La analizele făcute la finalul meciului, inclusiv în platoul emisiunii Digi Sport Special, specialiștii au tras concluzia că mingea nu depășise cu toată circumferința linia de fund a terenului înainte de centrare, iar golul trebuia validat.

Antrenorul Dorinel Munteanu a fost singurul care a văzut altfel faza, dar el este parte interesată.

Niciuna dintre imaginile vizionate nu arată mingea trecută cu totul în aut de poartă, însă VAR-ul nu a intervenit, iar jocul a fost reluat cu lovitură de la 6 metri, așa cum indicase ”asistentul” Florin Neacșu. Iar peste 5 minute, Ariel Lopez marca pentru Oțeul și scorul final a fost 1-1.

De ce n-a intervenit VAR la faza în care Dawa a marcat din centrarea lui Cristi Ganea

La fel cum s-a întâmplat la meciul UTA – Rapid, scor 2-2, când giuleștenii au scăpat de un gol văzut la TV, dar nevalidat de tușier sau de VAR, motivul este același și acum, la Oțelul – FCSB.

Doar că la Oradea, unde s-a jucat partida vișiniilor, ”tușierul” nu a dictat gol, în timp ce la Galați ”asistentul” a indicat aut de poartă.

Conform protocolului Video Asssistent Referee, în astfel de faze, VAR intervine peste decizia luată pe teren doar dacă imaginile dovedesc dincolo de orice dubiu că mingea era în joc, în aut sau că trecuse de linia porții.

Nici la Galați, nici la Oradea acest lucru nu poate fi garantat că a fost într-un fel sau altul. Imaginile nu dovedesc asta. De aceea rămân deciziile din teren. La Oradea jocul a fost lăsat să continue, iar la Galați a fost oprit”, a explicat pentru digisport.ro un specialist VAR.