Declarația lui Elias Charalambous după Slobozia – FCSB

Unirea Slobozia – FCSB s-a încheiat 2-2.

Cele două echipe s-au întâlnit vineri seară, de la ora 22:00, la Clinceni, în a doua etapă din sezonul regulat al SuperLigii României. La finalul celor 90 de minute, Unirea Slobozia și FCSB au terminat la egalitate.

Ce a avut de spus Elias Charalambous după Slobozia – FCSB
Elias Charalambous a declarat la flash-interviu după remiza de la Clinceni că golul lui Dorobanțu ar putea fi cea mai frumoasă reușită a sezonului.

De asemenea, cipriotul a remarcat evoluția bună a fundașului lateral Nana Antwi și a subliniat că nu a menajat pe nimeni pentru confruntarea de marți din preliminariile Champions League cu Maccabi (20:30, Pro TV și VOYO).

”Ne doream să începem mult mai bine campionatul. Știam că adversarul va juca pe contraatac. În unele meciuri nu joci atât de bine. Ăsta e fotbalul, adversarii au înscris. Am fost ghinioniști. Ei au avut ceva mai mult noroc decât noi. Atunci când nu ai rezultate bune, încerci să ai o reacție. Trebuie să arătăm această reacție pe teren în trei zile. Nu vreau să ofer scuze.

Primul gol pe care l-am luat a fost dintr-o fază fixă. Iar al doilea e unul dintre cele mai frumoase goluri ale anului. Întâi l-am lăsat pe jucător să centreze și după aceea o execuție pe care s-ar putea să nu o mai vedem sezonul acesta. A arătat foarte bine astăzi (n.r. Antwi). Ne doream un rezultat. O victorie. Nu am reușit să o obținem.

(n.r. care e situația lui Chiricheș?) Nimeni nu a fost odihnit astăzi. Am spus și înainte de meci că o să jucăm cu cel mai bun prim ’11’. De mâine ne gândim la Maccabi. Nu e vorba doar despre noii jucători. Mă bucur că au venit la noi, cu siguranță. Vor ajuta echipa. Dar, toată echipa trebuie să-și îmbunătățească nivelul.

Dacă aș fi satisfăcut după două meciuri înseamnă că ceva nu e bine. Nicio echipă nu arată maximum după două etape. Asta putem face: să fim din ce în ce mai buni. Băieții care au fost la echipa națională au pierdut presezonul. Sunt sigur că în curând își vor arăta valoarea și personalitatea”, a spus Elias Charalambous după meci.

Lixandru a deschis scorul în minutul 33. Tot în prima repriză, Filip Ilie a restabilit egalitatea trei minute mai târziu. În actul secund, Olaru a readus campioana în avantaj cu un gol din penalty, dar reușita a fost estompată de Dorobanțu, care a înscris un eurogol în minutul 89.