Declarații acide înainte de FCSB – Universitatea Craiova: ”I-am bătut și cu un penalty inventat pentru ei!”

După victoria înregistrată în fața celor de la FC Voluntariscor 2-1FCSB se pregătește pentru derby-ul cu Universitatea Craiova, din etapa a 26-a din Liga 1.

Mihai Rotaru, acționarul Universității Craiova, a făcut niște declarații acide înaintea meciului cu FCSB, care se va disputa pe 19 februarie și va putea fi urmărit ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

Mihai Rotaru e sigur înaintea meciului cu FCSB: ”De ce nu i-am bate din nou?”

Conducătorul oltenilor a transmis că vrea să o învingă fără drept de apel pe vicecampioană, mai ales că Universitatea Craiova a reușit acest lucru și în turul campionatului, când s-a impus cu 2-1 în fața roș-albaștrilor, chiar dacă FCSB a avut, în opinia lui Rotaru, ”un penalty inventat”.

Mergem la fiecare meci la victorie. De zece ani de când sunt eu la Universitatea Craiova, mereu am jucat la victorie. N-am jucat niciodată la egal. I-am bătut fără drept de apel și cu penalty inventat pentru ei acum câteva luni de zile, în turul campionatului.

La 1-0 pentru noi, când Compagno îi trage una lui Bancu și, în loc să dea fault în atac, arbitrul o pune la punctul cu var. De ce nu i-am bate din nou?”, a spus Mihai Rotaru, conform Fanatik.

În tur, oltenii s-au impus după un gol înscris de Bogdan Mitrea de la 11 metri (minutul 32) și un autogol al lui Răzvan Oaidă (minutul 66). Andrea Compagno a marcat în prelungirile primei reprize, tot de la 11 metri, după ce a fost lovit în careu de Nicușor Bancu.

Ce a spus Ion Crăciunescu despre penalty-ul despre care Rotaru spune că este ”inventat”

La puțin timp după meciul din tur, Ion Crăciunescu a analizat faza penalty-ului celor de la FCSB, iar verdictul fostului mare arbitru FIFA îl contrazice pe Mihai Rotaru.

Eu văd două lucruri. Îl văd pe Compagno că joacă mingea. Asta e clar. După ce Compagno joacă mingea, se întoarce și are loc o ciocnire cu Bancu. Este un contract între ei, indiscutabil. Tot indiscutabil este că Compagno nu-l vede pe adversar. Există un contact. Eu dacă spun că e 51-49, vă supărați.

Eu îi dau credit arbitrului. E o fază la care ne uităm de nu știu câte ori și nu putem trage o concluzie, așa că trebuie să-i dăm credit arbitrului. Bancu face doi pași în față după ce Compagno dă în minge, e penalty”, a spus Ion Crăciunescu la acel moment, la emisiunea Fotbal Club.