Dinamo, într-un conflict care seamănă tot mai izbitor cu cel dintre FCSB și Steaua?!

Fotbalul din România a fost marcat în ultimii 15 ani de dispute juridice intense privind identitatea unor cluburi istorice, cele mai răsunătoare fiind cazurile dintre FCSB și Steaua, respectiv Universitatea Craiova și FCU Craiova. Pe fondul acestor tensiuni din sportul rege, situația clubului Dinamo rămâne neclară pentru o parte a suporterilor și a publicului neutru. Echipa care evoluează în Superligă folosește aceeași denumire ca entitatea polisportivă controlată de Ministerul Afacerilor Interne, structură din care s-a desprins inițial.

Relația dintre CS Dinamo și FC Dinamo

​Deși la prima vedere scenariul pare similar cu disputa juridică dintre FCSB și Steaua, principala diferență constă în absența oricărei acțiuni în instanță. Ionuț Popa, președintele clubului din subordinea MAI, a clarificat faptul că instituția pe care o conduce nu are în plan să dea în judecată FC Dinamo, activitatea CS Dinamo fiind concentrată exclusiv pe dezvoltarea tinerelor talente.

​„Nu avem de ce, pentru că noi avem ca obiectiv promovarea tinerilor. Vrem ca această echipă în Liga a 2-a sau Liga a 3-a să fie o platformă pentru dezvoltarea sectorului juvenil al nostru.

​Avem foarte mulți copii, foarte mulți tineri de perspectivă. Avem o academie deschisă acum patru ani și am început să producem. Din primii copii care au pășit atunci în cadrul academiei am început să avem și jucători care promit.

​Sunt jucători de perspectivă și cred că ușor, ușor o să ne transformăm într-o pepinieră pentru cluburile profesioniste din ligile superioare, cluburile din afară. În viitor jucătorii crescuți de noi pot să ajungă și la echipa națională. Ne dorim doar să construim performanță”

Ionuț Popa

Situația sportivă a celor două entități

FC Dinamo București a terminat stagiunea precedentă din Superliga României pe poziția a 4-a, ratând prezența în preliminariile Conference League după o înfrângere cu scorul de 1-2 în finala barajului disputată împotriva celor de la FCSB. „Câinii roșii” vor începe noul campionat în deplasare, contra formației Petrolul Ploiești, meciul urmând să aibă loc în intervalul 17-20 iulie 2026.

​În schimb, CS Dinamo a suferit o retrogradare din Liga 2 în cel de-al treilea eșalon, în urma barajului pierdut în fața echipei CSC 1599 Șelimbăr (scor 1-1 în prima manșă pe teren propriu și 0-2 în partida retur).

Speranțe pentru menținerea în eșalonul secund

Gruparea legată de MAI păstrează șanse de a rămâne în Liga 2, așteptând o decizie oficială din partea Federației Române de Fotbal până la data de 15 iulie. Contextul este favorabil din cauza problemelor financiare majore cu care se confruntă alte competitoare, care riscă excluderea.

​„Suntem pregătiți atât pentru Liga 2, cât și pentru Liga 3. Noi avem o echipă conturată pentru ca, indiferent de liga în care jucăm, să ne axăm pe tineri. Așteptăm până pe 15 iulie să aflăm în mod oficial de la Federația Română de Fotbal.

​Cred că tinerii care au jucat în sezonul trecut în Liga a 2-a vor avea experiența suficientă. Cu niște jucători cu mai multă experiență, vor putea să facă un sezon mult mai bun.

​A fost un sezon în care copii de 15 ani au împlinit 16 ani și au avut minute. Eu cred că lucrurile acestea vor conta”

Ionuț Popa

Banca tehnică a clubului CS Dinamo

Viitorul băncii tehnice la CS Dinamo depinde direct de decizia FRF privind eșalonul în care va evolua clubul, aspect reflectat și în situația contractuală a tehnicianului Ionuț Chirilă.

​„Contractul lui Ionuț Chirilă se activează doar dacă rămânem în Liga a 2-a. Are o clauză specială. La Liga a 3-a o să rămânem cu un antrenor de la nivelul academiei și vom avea foarte mulți tineri din cadrul academiei. O să avem o discuție cu managerii și o să vedem ce decizie luăm”

Ionuț Popa

​De-a lungul carierei sale la nivel de seniori, Ionuț Chirilă a mai pregătit formații precum Electromagnetica București, Unirea Focșani, Jiul Petroșani, UTA, Concordia Chiajna, Poli Iași, ASA Târgu Mureș și Academica Clinceni.

​În perioada anterioară, echipa CS Dinamo a fost condusă de Florin Bratu (plecat în martie 2026 la Metaloglobus), antrenamentele fiind asigurate ulterior de Boris Keca, avându-l pe Ionel Dănciulescu înscris oficial în rolul de antrenor principal.

Lasă un comentariu