Dinamo bifează o nouă mutare pe piața transferurilor
Clubul Dinamo a anunțat oficial aducerea portarului marocan Alaa Bellaarouch, în vârstă de 24 de ani, legitimat la gruparea portugheză Braga. Fotbalistul va evolua în Capitală sub formă de împrumut în stagiunea următoare, iar formația din Ștefan Cel Mare va beneficia de o opțiune pentru un transfer definitiv, dacă goalkeeperul va confirma în Superliga.
În campionatul precedent, marocanul a bifat doar două apariții în tricoul celor de la Braga, club care l-a cumpărat în anul 2025 de la Strasbourg în schimbul sumei de 300.000 de euro.
În această vară, Dinamo i-a mai transferat pe Răzvan Radu, Adriano Manole, Ianis Doană și Martin Pascual.
Declarația oficială a clubului Dinamo
„Bine ai venit, Alaa Bellaarouch!
Ne bucurăm să anunțăm semnarea noului nostru portar, Alaa Bellaarouch, sosit de la Braga!
Alaa s-a format ca jucător la RC Strasbourg, echipa la care a trecut prin toate etapele, ajungând să apere poarta primei echipe în Ligue 1.
De-a lungul carierei, Alaa a apărat poarta echipelor Stade Briochin și Braga SC.
La nivelul echipei naționale a Marocului, a bifat selecții la reprezentativele U17, U20 și U23.
Înțelegerea dintre Dinamo și Braga este cu titlu de împrumut al jucătorului pe o perioadă de un sezon competițional, până la data 30.06.2027, cu opțiune din partea noastră de cumpărare definitivă a jucătorului.
Îi dorim mult succes lui Alaa Bellaarouch în tricoul echipei noastre și cât mai multe realizări în alb-roșu!”
Situația la zi a lotului dinamovist în perioada de mercato
Banca tehnică este condusă de noul antrenor Nuno Campos.
Capitolul achiziții și noutăți în lot:
- Răzvan Radu – transferat de la Metalul Buzău pentru suma de 60.000 euro.
- Ianis Doană – adus de la CSM Reșița în schimbul a 25.000 euro.
- Martin Pascual – sosit liber de contract de la CD Mirandes.
- Alaa Bellaarouch – împrumutat de la Sporting Braga.
- Adriano Manole – semnat gratis de la CFC Argeș.
- Eduard Ilincaș – promovat direct de la grupele de juniori.
Jucători reveniți la echipă după expirarea împrumuturilor:
- David Irimia și Alexandru Irimia (de la Metaloglobus)
- Costin Amzăr (de la Al Nasr SC)
- Valentin Dumitrache (de la Metalul Buzău)
- Codruț Sandu și Luca Bărbulescu (de la Corvinul)
- Ianys Neculai, Răzvan Pașcalău și Casian Soare (de la CS Dinamo)
- Peter Maapia (de la Gloria Bistrița)
- Sanusi Hussaini (de la Minaur Baia Mare)
- Matei Marin (de la Olimpia Satu Mare)
- Ahmed Bala (de la Înainte Modelu)
- Andrei Ionică (de la LPSHD Clinceni)
- Raul Rotund (de la ASA Tg. Mureș)
Jucători care au părăsit clubul în această vară:
- Valentin Țicu – plecat liber de contract la FCV Farul.
- Eddy Gnahore, Kennedy Boateng, Georgi Milanov și Jordan Ikoko – despărțiri survenite în urma finalizării contractelor.
- Valentin Dumitrache – cedat sub formă de împrumut la Chindia.
- Codruț Sandu – trimis sub formă de împrumut la Corvinul.