Video! Doză de bun simț oferită de Cosmin Matei

Când crezi că bunul simț în fotbal nu există, vezi asta

Sepsi OSK a câștigat cu Petrolul, scor 2-0, în primul meci al etapei #18 din Superliga.

La scorul de 1 la 0 pentru Sepsi, la o fază în fața porții, Cosmin Matei a ales să oprească meciul fără să șuteze la poartă dintr-un unghi din care ar fi putut marca, asta pentru că un jucător de la Petrolul era întins pe teren. Până și comentatorilor li se pare ciudată reacția comentatorilor.

Explicația lui Cosmin Matei

„Așa am simțit. A fost decizia mea… Consider că fotbalul te răsplătește dacă ești corect cu el și în această seară am câștigat și asta este tot ce contează.

Era probabil adrenalină (n.r. – l-a certat Bergodi în drum spre vestiare), dar la final lucrurile au ieșit exact cum ne-am propus”, a spus Cosmin Matei la finalul partidei cu Petrolul, scor 2-0.

Noi putem doar să ne bucurăm când vedem în fotbal faze de fair play, mai ales venite din țară noastră. Cred că jucătorilor de la noi, le lipsește bunul simț de foarte multe ori și uită că înainte de toată educația trebuie să primeze.

Cât despre meci

Sepsi a dominat startul meciului și a reușit să deschidă scorul prin Rondon. Atacantul a primit o centrare perfectă de la Aganovici și a marcat cu o lovitură de cap plasată.

Covăsnenii au continuat atacurile. Ștefănescu a încercat să marcheze de la 16 metri, dar a trimis pe direcția portarului Vâlceanu. Finaul reprize a fost marcat de o fază inedită. Matei a crezut că l-a faultat pe portarul Petrolului și a dat mingea în afara terenului, deși ar fi putut marca. Arbitrul nu a fluierat nimic, iar jucătorul lui Sepsi a fost certat de Ninaj și Bergodi.

Rondon a dus scorul la 2-0 în minutul 55, gol cu dreptul la colțul lung.

Matei a reușit în cele din urmă să marcheze (’66), însă în zadar. După 5 minute de analiză VAR, reușita a fost anulată pentru motiv de ofsaid. Petrolul a părut că e în meci abia în minutul 76, când Ivanovski a trimis cu capul peste poarta lui Niczuly. Ploieștenii s-au aruncat în atac pe final, iar Sepsi a fost aproape să marcheze și golul 3.

Ștefănescu a ratat mai întâi singur cu portarul, apoi lovitura de cap a lui Aganovic a fost scoasă de pe linia porții de Huja. Vâlceanu era bătut.

Un comentariu la „Video! Doză de bun simț oferită de Cosmin Matei”