Edi Iordănescu „Un test foarte bun! Ne-am asumat să jucăm cu tineri”

România a pierdut în fața Slovaciei cu scorul de 2 la 1. În tribune naționala a fost susținută de aproape 7000 spectatori, un număr mic chiar și pentru un amical.

Meciul a fost foarte amar, având două reprize total opuse.

În prima repriză, România abia dacă a reușit să lege câteva pase, ba mai mult a și primit două goluri

În repriza a doua, după pauză, ceva s-a schimbat iar echipa a arătat total diferită. A reușit să marcheze un super gol și să joace fotbal. O repriză reușită și una nu.

Iată explicațiile selecționerul Edi Iordănescu

Următorul amical al „tricolorilor”, Moldova – România, va avea loc pe 20 noiembrie, la Chișinău, de la ora 20:30.
„Rezultatul n-a fost unul pozitiv, cu toate că ne-am dorit asta. Dar testul a fost foarte bun. Mă bucur că am avut posibilitatea să debutăm 5 jucători, într-un meci împotriva unei echipe de calibru, care a venit cu toți jucătorii.

Despre prima repriză. Am fost timorați, s-a văzut că ne căutăm și n-avem chimie. Noi ne căutam relațiile de joc, unghiurile, chimia. Am avut probleme în a face progresie și, cu toate astea, am avut o bară, prima ocazie a meciului. O greșeală individuală și o nesincronizare la golul doi a făcut să intrăm la pauză cu un scor neplăcut.

În repriza a doua am făcut altceva, am creat alte unghiuri de joc și am avut foarte multe ocazii. Puteam să obținem cel puțin un egal. Am mai avut o bară în partea a doua și câteva șanse imense.

România mai are un amical contra vecinei noastre Republica Moldova. Să vedem ce va fi. Hai România!