Elias Charalambous, mesaj pentru Corvinul Hunedoara: „Asta arată multe!”

Într-un gest surprinzător și plin de apreciere, Elias Charalambous, antrenorul echipei FCSB, a decis să-și înceapă conferința de presă cu un mesaj special dedicat Corvinului Hunedoara.

Deși inițial trebuia să vorbească despre meciul echipei sale cu U Cluj din prima etapă, Charalambous a dorit să felicite câștigătoarea Cupei României pentru performanța remarcabilă din Europa League.

Elias Charalambous: „A fost o mare victorie!”

Corvinul Hunedoara a impresionat pe toată lumea, învingând categoric echipa Paksi FC, vicecampioana Ungariei, cu scorul de 4-0, în prima manșă a turului 1 preliminar al UEFA Europa League.
Charalambous și-a exprimat admirația pentru această performanță și a subliniat nivelul în creștere al fotbalului românesc.

„În primul rând vreau să o felicit pe Corvinul, pentru ceea ce a reușit ieri. A fost o mare victorie! Asta arată nivelul fotbalului românesc. Sincer, suntem cu toții fericiți pentru astfel de victorii, mai ales de la o astfel de echipă. Bine, știm pe Corvinul din trecut. Am înțeles că au jucat în 1982 ultima dată în cupele europene. Asta arată multe lucruri! Merită felicitări”, a declarat Elias Charalambous, în cadrul conferinței de presă premergătoare meciului cu Universitatea Cluj.

Sergiu Buș a deschis scorul în minutul 9 cu un voleu spectaculos, după ce mingea a fost respinsă în urma unui corner.

Lupu a continuat seria golurilor în prima repriză, marcând de două ori. Prima dată, în prelungirile reprizei, a profitat de o centrare perfectă în spatele defensivei maghiare.

În repriza a doua, jocul a fost mai echilibrat, echipele luptând pentru posesie în centrul terenului. În ciuda unei intervenții dure a lui Szabo asupra lui Hrezdac în minutul 76, jocul a continuat fără alte incidente majore.

Corvinul a dat lovitura de grație în minutul 86, când Roger a scăpat pe contraatac, iar după o pasă greșită în careu, Lupu a fost rapid la minge și l-a învins din nou pe portarul Szappanos. În minutul 90+3, Lupu și-a completat hat-trick-ul cu un șut puternic din apropierea punctului cu var, confirmând superioritatea echipei sale în această întâlnire.

Returul primului tur preliminar UEFA Europa League dintre Corvinul Hunedoara și Paksi FC se va juca săptămâna următoare la Sibiu, pe Stadionul Municipal.