Elvețienii l-au acuzat pe arbitru că a fost influențat

Meciul România U21 – Elveția U21, scor 3-1, din grupa E a preliminariilor EURO 2025, a avut parte de momente tensionate în prima repriză.

Momentul decisiv s-a petrecut în minutul 28, când Louis Munteanu a fost faultat dur de Luca Jaquez. Inițial, arbitrul olandez Marc Nagtegaal a acordat doar cartonaș galben, deși intrarea lui Jaquez, cu piciorul ridicat la nivelul pieptului, era extrem de periculoasă. Daniel Pancu, revoltat de această decizie, a reacționat vehement, pătrunzând pe teren pentru a protesta. În urma comportamentului său, Nagtegaal l-a trimis în tribune, iar apoi, revizuind situația, a schimbat decizia inițială și l-a eliminat și pe Jaquez.

„Arbitrul și-a schimbat decizia și i-a arătat lui Jaquez cartonașul roșu, fără să se uite din nou la fază, deoarece meciul n-a beneficiat de sistemul VAR”, au scris cei de la Bluewin.

Însă, comentatorul meciului, Dani Kern, a făcut mai mult decât o simplă constatare: „Cartonașul roșu n-a fost acordat greșit, dar foarte dur. Scandalul făcut de Pancu l-a influențat cu siguranță pe arbitru. Iar asta e scandalos”