Dinamo a fost învinsă cu scorul de 1-3 în meciul amical disputat împotriva formației poloneze Motor Lublin, deznodământ care a provocat o reacție categorică din partea președintelui clubului, Andrei Nicolescu.
Deși echipa pregătită de Nuno Campos a reușit să deschidă scorul prin golul marcat de Alex Pop, dinamoviștii au pierdut controlul jocului în partea a doua a întâlnirii, permițând adversarilor să întoarcă rezultatul. Această scădere de ritm din repriza secundă a fost criticată dur de oficialul dinamovist, care s-a arătat extrem de nemulțumit de mentalitatea tinerilor fotbaliști care nu au profitat de oportunitatea oferită.
„O primă repriză controlată, în care am avut câteva ocazii. În a doua repriză au intrat foarte mulţi copii. M-a deranjat un pic atitudinea multora dintre ei pentru că aşteaptă un an să ajungă din nou la Dinamo şi când ajung, ori se supără unii pe alţii, ori nu se concentrează. Pentru foarte mulţi dintre ei era un moment în care trebuiau să demonstreze că au calitatea să rămână în lotul lui Dinamo pentru sezonul viitor. Deciziile nu sunt ale mele, e o perioadă de rodaj a antrenorului şi îşi va trage concluziile după cantonament”, a spus Andrei Nicolescu, la PrimaSport.
Schimbări la nivelul echipei
Conform declarațiilor oferite de președintele grupării din Ștefan cel Mare, strategia de transferuri este activă, prioritatea fiind întărirea liniilor defensivă și ofensivă. Pe lângă aducerea portarului Bellaarouch, Andrei Nicolescu a confirmat și iminenta plecare a goalkeeperului titular din perioada precedentă.
„Portar nou, pentru că îşi doreşte foarte mult să joace cu un portar care are joc de picior foarte bun. Din perspectiva asta, îl consideră ideal. Epassy nu cred că va rămâne. Acum începem să avem discuţii despre opţiuni. Ne mai dorim încă un fundaş central. A venit acum pentru că ne trebuie deja concurenţă acolo şi mai avem o ţintă pentru fundaş central. La începutul acestei perioade, jucătorii pe care îi dorim sunt încă pe plajă. Abia şi-au început vacanţa. Iar cluburile de la care dorim să îi luăm nu au deschis birourile. Ne mai dorim mijlocaşi centrali, doi atacanţi şi un fundaş lateral. În seara asta a venit cineva în cantonament. Mâine probabil se va face anunţul. Mâine mai soseşte cineva în cantonament. Unul român, unul străin acum, restul sunt ţinte cu jucători străini. Uşor, uşor se lucrează şi va fi definitivat lotul, în acord cu ce îşi doreşte şi noul antrenor”, a detaliat Nicolescu.