FC Hermannstadt – FCSB 0-1

FCSB a învins-o pe Hermannstadt la Sibiu, 1-0, cu gol al nou-intratului Billel Omrani la doar al doilea șut pe poartă al roș-albaștrilor.

Meciul de la Sibiu a început pe o ceață densă, care a afectat jocul celor două echipe. Hermannstadt a fost mai periculoasă în primul sfert de oră, Balaure și Buhăcianu l-au testat pe Târnovanu, dar portarul oaspeților a respins de fiecare dată.

FCSB a avut posesia, dar jocul combinativ al jucătorilor lui Pintilii nu a funcționat. În prima parte, roș-albaștrii au avut o singură ocazie, spre pauză, când Miculescu a centrat în fața porții, de unde Compagno nu a putut relua. Și au intrat la cabine fără șut pe poartă.

Prima mare șansă de gol din partea a doua le-a aparținut gazdelor. În minutul 53, Petrișor Petrescu, introdus pe teren la pauză, a șutat spre poarta lui Târnovanu de la peste 25 de metri de poartă. Mingea a zguduit bara transversală!

FCSB a răspuns prin Andrei Cordea, șut cu dreptul de la marginea careului, însă balonul a trecut mult pe lângă poartă (’54). Și Octavian Popescu a încercat poarta adversă cu un șut din afara careului, dar execuția a fost moale, reținută fără emoții de Letica.

Golul izbăvitor pentru FCSB a venit în minutul 75, în urma unei combinații în viteză la care au participat Octavian Popescu, Florinel Coman și Billel Omrani. Ultimul, introdus pe teren în minutul 68, a finalizat. A fost abia al doilea șut pe poartă al oaspeților! De atunci, oaspeții n-au mai cadrat vreun șut.

Cu cele 3 puncte obținute astăzi, FCSB a ajuns la un total de 41, 3 sub CFR Cluj, 4 sub liderul Farul.

FINAL » Hermannstadt – FCSB 0-1

• A marcat: Omrani ’75
  • Meciul s-a jucat cu casa închisă, în tribune sunt 11.800 de oameni.