FCSB a măcelărit-o pe Virtus și e deja cu gândul la turul doi . Să vină Maccabi!

FCSB și-a început aventura europeană în forță, după o victorie categorică în fața celor de la Virtus AC, campioana din San Marino.

Roș-albaștrii au dominat clar duelul și au demonstrat o formă de invidiat, fiind deja favoriți să avanseze în turul următor al competiției.

Încă din primele minute, FCSB a arătat că este echipa superioară. Prima ocazie de gol a venit în minutul doi, când Darius Olaru a trimis o pasă pe culoar pentru Băluță, care a fost însă blocat de portarul gazdelor. Dominarea oaspeților s-a concretizat imediat. În minutul trei, după un henț în careu al fundașilor sanmarinezi, arbitrul a dictat penalty după consultarea VAR. Darius Olaru și-a asumat responsabilitatea și a înscris cu calm mingea pe centrul porții.

Căpitanul roș-albaștrilor a făcut „dubla” doar câteva minute mai târziu, în minutul 11, cu un șut splendid din afara careului, mingea lovind transversala înainte de a intra în poartă.

În minutul 22, Daniel Popa a dus scorul la 3-0 cu un șut din unghi, iar cinci minute mai târziu a marcat din nou, stabilind un scor liniștitor pentru FCSB. Cu o poftă de joc deosebită, Darius Olaru a completat hat-trick-ul în minutul 37, fructificând o pasă primită în centrul careului de la Popa.

Schimbarea „minune”

Antrenorul FCSB-ului, Elias Charalambous, a fost inspirat și l-a trimis pe Miculescu încă din minutul 46. Atacantul și-a trecut numele pe lista marcatorilor, după ce portarul gazdelor a respins un șut al lui Popa direct în fața lui.

Trei minute mai târziu, Miculescu a dus scorul la 7-0, profitând de o pasă ideală printre fundașii adverși primită de la Edjouma.

Momentul de glorie al gazdelor

Gazdele au reușit golul de onoare în minutul 86, când Manuel Battistini a înscris dintr-o centrare venită din flancul stâng.

Acest gol a fost primit cu mare bucurie de jucătorii echipei din San Marino, care au celebrat momentul cu entuziasm, demonstrând că fiecare gol contează și poate aduce bucurie, indiferent de scorul general.

FCSB, cu gândul la turul doi!

Returul cu Virtus este programat peste o săptămână la București, însă cu calificarea deja aproape asigurată, FCSB se poate concentra pe turul doi preliminar al Ligii Campionilor, unde va întâlni campioana Israelului, Maccabi Tel Aviv.