Danezii impresionează în Europa.
După ce a eliminat-o pe FCSB, FC Nordsjaelland s-a dus în grupa H din Conference League, alături de Fenerbahce, Ludogoreț și Spartak Trnava. După cinci runde, echipa daneză este pe primul loc, cu 10 puncte, la o lungime peste bulgari și turci.
Echipa care a scos-o pe FCSB, record de goluri în Europa!
În ultima etapă, Nordsjaelland a trecut cu 6-1 de Fenerbahce, după ce la pauză conducea cu 2-1. Danezii au ajuns la 17 goluri marcate în grupele europene, la fel ca Freiburg, în Europa League. Nicio altă echipă din grupele competițiilor continentale nu a marcat atât de mult! Nordsjaelland a mai reușit un scor fluviu în grupa H, un 7-1 cu Ludogoreț, pe 5 octombrie.
În ciuda aceste forțe ofensive, danezii nu sunt siguri de locul lor în primavara europeană. În ultima rundă, Nordsjaelland joacă în Bulgaria, cu Ludogoreț. În cazul unui eșec, coroborat cu o victorie a lui Fenerbahce în fața lui Spartak Trnava, fosta adversară a FCSB-ului poate fi eliminată.
![](https://i0.wp.com/gazetar.eu/wp-content/uploads/2023/12/echipa-care-a-scos-o-pe-fcsb-din-europa-masina-de-goluri-capitolul-la-care-danezii-domina-continentul.png?resize=300%2C86&ssl=1)
Nordsjaelland dă golgheterul Conference League
Nordsjaelland atrage atenția și prin media extrem de scăzută a echipei, 22 de ani și jumătate. Suedezul Benjamin Nygren (22 de ani) este golgheterul Conference League, cu 5 goluri marcate.
În campionatul Danemarcei, Nordsjaelland se află pe poziția a cincea, după 16 runde. Gruparea care a scos-o pe FCSB din Europa are 26 de puncte, cu șapte sub Copenhaga și Midtjylland.