FCSB a scăpat ieftin. Nordsjaelland face instrucție în turul din play-off-ul UEFA Conference League

FCSB a pierdut cu 0-2 pe terenul danezilor de la Nordsjaelland în returul dublei preliminare UEFA Conference League. Vicecampioana din Danemarca a arătat că pot mult mai mult, deoarece au învins cu scorul de 5-0 pe Partizan Belgrad, în prima manșă a play-off-ului celei de-a treia competiție europeană.

Nordsjaelland a câștigat fără probleme partida din turul play-off-ului UEFA Conference League contra celor de la Partizan Belgrad. Danezii, care au trecut de FCSB în runda precedentă, au marcat cinci goluri pe teren propriu, fără a primi vreunul.

Nordsjaelland este de neînvins pe teren propriu

Terenul sintetic s-a dovedit a fi un inamic mult mai dificil pentru sârbi decât pentru formația din România, deoarece vicecampioana nordică s-a distrat pe teren.

În prima repriză, danezii au deschis scorul mult mai repede decât în meciul cu FCSB, prin Frese, în minutul 11. Exact la fel ca în duelul cu ”roș-albaștrii”, Nordsjaelland a marcat prin Ingvarsten, din penalty, și a dublat avantajul de pe tabelă. În repriza secundă, o nouăm lovitură de la 11 metri executată de același Ingvarsten a dus scorul la 3-0.

Spre finalul confruntării, specialistul execuțiilor de la punctul cu var și-a trecut în cont și un assist la reușita de 4-0 a lui Villadsen, pentru ca un autogol al oaspeților să închidă meciul la 5-0 în favoarea formației care a eliminat actualul lider din Superligă în runda a treia preliminară UEFA Conference League.

Interes mai ridicat pentru meciul danezilor cu FCSB și diferențele dintre cele două partide

Calificarea în grupele competiției europene este aproape asigurată pentru Nordsjaelland, dar Partizan Belgrad își păstrează speranțele, deoarece atmosfera incendiară și avantajul terenului propriu o pot ajuta pe formația din Serbia.

Comparativ cu partida disputată împotriva celor de la FCSB, numărul spectatorilor prezenți la meci a fost unul mai redus. Dacă la meciul cu trupa antrenată de Elias Charalambous, au asistat 5.704 oameni, la duelul cu sârbii au fost 4.116 oameni în tribunele arenei din Farum.

Antrenorul celor de la Nordsjaelland a mizat pe aproape același prim unsprezece la partida cu Partizan Belgrad pe care l-a trimis în teren și la meciul cu vicecampioana României.

Singurele trei schimbări efectuate de tehnicianul nordicilor au fost înlocuirea lui Nuamah cu Nygren, deoarece fotbalistul ghanez a fost cumpărat de Olympique Lyonnais, intrarea lui Osman în locul lui Antman, dar și revenirea în centrul apărării a lui Nagalo.

Bilanțul care le dă speranțe sârbilor pentru meciul retur

Nordsjaelland și Partizan Belgrad se vor întâlni în partida retur a play-off-ului UEFA Conference League săptămâna viitoare, joi, 31 august, de la ora 22:00. În singurul meci jucat pe terenul sârbilor între cele două grupări, Partizan s-a impus cu scorul de 3-2, în calificările pentru grupele UEFA Europa League, în anul 2018.