FCSB – CFR Cluj 1-0 | Roș-albaștrii, la un pas să stingă Farul! Florinel Coman a fost din nou decisiv!

FCSB a învins-o pe CFR Cluj, 1-0, în runda a opta a play-off-ului și s-a apropiat la 1 punct de Farul Constanța, înainte de meciul direct.

FCSB – CFR Cluj 1-0. Roș-albaștrii, ”în cărți” în lupta la titlu

Roș-albaștrii au început în forță partida de pe Arena Națională și au ajuns în câteva rânduri în situații periculoase pentru ardeleni.

Prima șansă importantă de gol i-a aparținut lui Cordea, în minutul 9, când a șutat de la distanță puțin pe lângă poartă.

Ardelenii au dat replica câteva minute mai târziu, iar Krasniqi putea înscrie cu un șut de la marginea careului, însă execuția sa a fost slabă.

Ovidiu Popescu a ratat inexplicabil în minutul 22, când a trimis peste poartă dintr-o poziție excelentă, iar Cordea a încercat să puncteze cu o execuție spectaculoasă câteva minute mai târziu.

Ardelenii au avut mari probleme în prima repriză, când Braun și Krasniqi s-au accidentat și au fost înlocuiți cu Peteleu și Petrila.

Pe finalul primei reprize, Coman putea înscrie cu capul, însă Scuffet a avut o intervenție de excepție și le-a refuzat golul roș-albaștrilor.

Florinel Coman a deschis scorul în minutul 49. Acesta a scăpat spre poarta adversă după o pasă a lui Olaru și înscrie simplu în poarta ardelenilor.

Ardelenii puteau restabili egalitatea în câteva rânduri. Cea mai mare ocazie a fost în minutul 69, când un șut al lui Cvek a fost deviat și a lovit transversala porții lui Târnovanu.

FCSB a învins-o pe CFR Cluj cu 1-0, într-o atmosferă superbă pe Arena Națională, în etapa a opta din play-off-ul SuperLigii României.

Astfel, roș-albaștrii s-au apropiat la un singur punct de liderul Farul înaintea meciului direct, în timp ce ardelenii sunt out din cursa pentru titlu.