FCSB, dezavantajată clar de arbitru în meciul cu UTA! Verdictul dat de Ion Crăciunescu

Fostul arbitru internațional Ion Crăciunescu a susținut că FCSB a fost dezavantajată evident cel puțin în două rânduri în partida pierdută cu UTA, scor 3-1.

Potrivit lui Crăciunescu, arbitrul partidei, Andrei Chivulete i-a iertat pe arădeni de două cartonașe roșii, în prima repriză a meciului.

În minutul șase, Erico da Silva a fost iertat de Chivulete după un fault dur la Darius Olaru, însă Ion Crăciunescu este de părere că se impunea „roșu”.

„Eu, când mă uit la atacul ăsta, deși joacă mingea, și văd că rămâne cu talpa sus după ce a jucat mingea… Eu sunt pentru cartonaș roșu, eu sunt mai exigent. Se duce cu talpa deschisă spre el. Eu închid ochii când văd atacuri de genul ăsta”, a spus Ion Crăciunescu.

În minutul 25 s-a petrecut o altă fază trecută prea ușor cu vederea de Andrei Chivulete. Rareș Pop a avut un atac cu talpa la Tavi Popescu, iar „centralul” partidei i-a arătat cartonașul galben, însă Crăciunescu este de părere că merita „roșu”.

„Aoleu, e de roșu! Talpa aia din spate, între gleznă și tendon… Putea să-i rupă piciorul. Nu are nicio treabă cu mingea, nu are nicio șansă să joace mingea. Dacă ăsta nu e roșu… Aoleu”, a transmis Ion Crăciunescu.UTA Arad – FCSB, scor 3-1 (1-1)

UTA Arad a întrecut-o pe FCSB cu scorul de 3-1 (1-1), duminică seara, pe Arena ”Francisc Neuman”, într-un meci din etapa a 29-a a Superligii.

UTA venea după trei meciuri consecutive fără victorie, un egal şi două eşecuri.

FCSB era neînvinsă de cinci etape, în care înregistrase patru victorii şi un egal. FCSB venea după şapte victorii consecutive în deplasare.