FCSB este noua campioană a României! Titlul, asigurat matematic după 2-1 cu Farul

FCSB a obținut o victorie crucială împotriva echipei Farul Constanța, câștigând cu scorul de 2-1 și astfel și-a asigurat matematic titlul de campioană cu trei etape înainte de încheierea sezonului. David Miculescu a deschis scorul în minutul 26, iar apoi a reușit să marcheze din nou, stabilind scorul final al primei reprize. Cu toate acestea, Farul a revenit în joc cu o reușită a lui Rivaldinho în minutul 78. Egalitatea a fost de scurtă durată, deoarece Alex Băluță a adus din nou avantajul echipei FCSB, marcând pentru 2-1 și stabilind scorul final al partidei. Această victorie îi conferă echipei lui Elias Charalambous un avans confortabil de 14 puncte față de ocupanta locului secund, Farul Constanța, și de 15 puncte față de Universitatea Craiova, locul trei, care nu a jucat încă în această etapă.

FCSB a câștigat cel mai recent titlu la finalul sezonului 2014-2015

Cel mai recent titlu câștigat de către roș-albaștri datează de la finalul sezonului 2014-2015, atunci când Steaua, actuala FCSB, a realizat tripla în România cu Gâlcă pe bancă: titlul național, Cupa României și Cupa Ligii.

În prezent, Costel Gâlcă (52 de ani) a revenit în SuperLiga, dar pe banca celor de la Universitatea Craiova.