FCSB, fără 8 titulari cu Farul. Florin Tănase poate bifa primele minute, dar nu poate evolua cu Sparta

Florin Tănase (29 de ani) a revenit oficial la FCSB. A semnat cu roș-albaștrii un contract valabil doi ani, dar poate pleca oricând în cazul în care va primi o ofertă care să-i convină.

Florin Tănase ar putea fi utilizat de Farul. Gigi Becali (66 de ani) a grăbit negocierile cu fostul căpitan după meciul Sparta – FCSB 1-1, în care roș-albaștrii au avut dificultăți în atac.

Finanțatorul are ambiția ca echipa să ajungă în UEFA Champions League și a identificat că principala problemă este atacantul.

Echipa lui Elias Charalambous (43 de ani) și Mihai Pintilii (39 de ani) va trebui să lupte pentru calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor fără noua achiziție. Tănase nu poate fi trecut pe lista UEFA pentru acest meci, dar va putea fi inclus pentru următoarea dublă a roș-albaștrilor, indiferent că va fi în UCL sau în Europa League.

Însă, cum Becali a anunțat că FCSB va evolua vineri contra Farului, în etapa 5, de la 21:00, în direct la Digi Sport 1, fără opt titulari, nu ar fi exclus ca Tănase să joace, fie și câteva minute, în acest meci din SuperLiga.

Campioana României a anunțat oficial această mutare.

Florin Tănase a semnat pe 2 ani cu FCSB

Bine ai revenit, Florin Tănase!

FCSB anunță că Florin Tănase este noul nostru jucător.

Este a doua oară când atacantul în vârstă de 29 de ani semnează cu clubul nostru, după ce a petrecut alți șase ani la Campionii României, între august 2016 și august 2022.

În precedenta sa aventură în tricoul roș-albastru, Florin a fost căpitanul echipei, a evoluat în 228 de partide, a înscris 83 de goluri (fiind golgheterul României în sezonul 2021-2022) și a reușit 41 de assist-uri. De asemenea, are în palmares Cupa României, pe care a obținut-o în 2020.

Clubul nostru îi urează Bun venit și să aibă parte de cât mai multe succese în tricoul roș-albastru!”, a anunțat FCSB.