Florinel Coman, atitudine de lider în vestiar. Ce s-a întâmplat în vestiarul FCSB, la pauza meciului, și va fi o surpriză pentru mulți! „Florinel Coman a țipat la ei, a intrat în toată lumea”

Atacantul FCSB, Florinel Coman, trăiește cel mai bun sezon al carierei sale, fiind un lider neoficial în echipă. Deși nu are banderola de căpitan, el reușește să adune adesea colegii în jurul său.

În timpul meciului din deplasare cu FC Voluntari, din etapa a 28-a a sezonului regulat, jucat pe data de 29 februarie, s-a întâmplat ceva remarcabil. La pauză, FCSB era condusă cu 0-1, după golul marcat de Dumiter în minutul 16. Antrenorul echipei ilfovene, Nicolae Dică, a dezvăluit ce s-a întâmplat în vestiarul FCSB în timpul pauzei.

Conform declarațiilor antrenorului, Florinel Coman a preluat controlul situației și a avut o intervenție hotărâtă în vestiar. A țipat la colegii săi și a reușit să mobilizeze întreaga echipă. Gestul său a avut un impact pozitiv, iar FCSB a reușit să revină în repriza a doua și să obțină rezultatul dorit.

Această acțiune neașteptată din partea lui Florinel Coman a demonstrat că este nu doar un jucător talentat, ci și un lider care poate influența pozitiv performanța echipei.

„Când a jucat la Voluntari, Coman a câștigat meciul pe teren, dar și la pauză. Am aflat după meci. Vestiarele sunt aproape, conducerea noastră era pe hol și a auzit ce a vorbit la pauză.

A fost singurul care a vorbit, a intrat în jucători și în toată lumea. A zis multe. A țipat, normal că nu le-a zis ‘te rog frumos’. Nu poți să te impui în vestiar, dacă nu faci nimic pe teren”, a spus Dică, potrivit Fanatik.

În doar câteva momente de la reluarea partidei, Florinel Coman a reușit să aducă echipa la egalitate, iar în minutul 54 a înscris golul decisiv pentru victorie.

Ceea ce a fost remarcabil la finalul meciului a fost atitudinea modestă a lui Florinel Coman, care a preferat să sublinieze contribuția esențială a antrenorului Elias Charalambous la succesul echipei.

„Un meci întors de echipă. Un meci pe care l-am tratat superficial în prima repriză, am fost lipsiți de curaj, de determinare, am pierdut mijlocul terenului. A schimbat tactica la pauză și i-a ieșit, chiar e tare (n.r. – Elias Charalambous).

O seară perfectă, să spunem, dar trebuia să ne facem meciul ușor din primele minute. E bine că am știut să gestionăm pe parcursul meciului, nu am căzut psihic”, a spus atacantul, la vremea respectivă.