Gică Popescu a plecat de la stadion în timpul meciului cu FCSB și a făcut o gafă la declarații

FCSB a învins Farul, la Ovidiu, scor 1-0, în runda a noua din Liga 1.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Darius Olaru, în minutul 56, dintr-un penalty controversat acordat de Sebastian Colțescu.

Gică Popescu a plecat de la stadion în timpul meciului cu FCSB

Gică Popescu, președintele Farului, a plecat de la stadion în minutul 85 al meciului. A mers direct la mașină și inițial le-a transmis reporterilor că nu dorește să comenteze. „Nu vreau să spun ceva de care să-mi pară rău”, a fost primul mesaj al lui Gică Popescu.

După ce s-a urcat în mașină, vizibil nervos, Gică Popescu a mai transmis un mesaj: „Se răsucește Igna în mormânt!”. Cel mai probabil, „Baciul” a vrut să se refere la Nicolae Rainea, un alt fost mare arbitru român, decedat în 2015, la vârsta de 81 de ani.

• Ioan Igna (83 de ani), arbitru FIFA timp de 13 ani (1976-1989), delegat la CM 1986, este în viață.

Fanii Farului au luat foc după penalty-ul primit de FCSB

În minutul 55, la scorul de 0-0, Sebastian Colțescu a dictat penalty pentru FCSB, considerând că Tudor Băluță l-a faultat în propriul careu pe Adrian Șut. Reluările au arătat că între cei doi a existat un contact ușor, genunchi în genunchi.

Gică Hagi și Dragoș Nedelcu, sancționat cu cartonaș galben, au protestat vehement, însă Colțescu nu și-a schimbat decizia. Penalty-ul a fost transformat de Darius Olaru.

Fanii Farului au fost și mai vehemenți și au aruncat cu pahare în teren. Suporterii de la tribună l-au înjurat pe Sebastian Colțescu și l-au strigat în mai multe rânduri „Sinucigașule”.

Sebastian Colțescu a fost ajutat la cele două linii de Radu Ghinguleac și Daniel Mitruță, în timp ce rezervă a fost  Bogdan Dumitrache. În camera VAR au fost delgați Marcel Bîrsan și Cristina Trandafir.