Gigi Becali a spus ce va face la FCSB după eliminarea FCSB-ului din Champions League

FCSB a fost eliminată din Champions League de Sparta Praga, care s-a impus cu scorul de 3-2, pe stadionul Ghencea, în manşa secundă din turul al treilea preliminar.

După egalul 1-1 în deplasare, campioana României a plătit scump pentru o primă repriză dezastruoasă, în care a încasat trei goluri, marcate de Veljko Birmancevic (13, 28 – penalty) și Lukas Haraslin (37).

FCSB a arătat o prestație mai bună în a doua repriză, reușind să înscrie de două ori prin Darius Olaru (60) și Malcom Edjouma (85), însă nu a reușit să obțină mai mult.

Campioana României va continua în play-off-ul Europa League, unde va întâlni echipa austriacă LASK Linz. FCSB va disputa primul meci în deplasare pe 22 august, iar returul la București pe 29 august.

Gigi Becali a declarat ce va face la FCSB
Patronul campioanei din Superliga României a afirmat că va investi pentru a construi o echipă competitivă și nu va renunța la visul de a se califica în grupele Ligii Campionilor.

„Nici Șut și Lixandru nu au fost ei jucătorii care trebuiau să fie. Cred că miza. Și cred că și publicul. În loc să-i întărească, le-a fost frică. Miculescu nu e 9, nu a câștigat dueluri. E clar!

Nici în prima repriză nu ne-au dominat clar. Goluri făcute cadou, primele două. Jocul nostru a fost peste al lor! Am greșit echipa, m-am luat după ei. Argumentele le-am văzut acum, nu mă mai iau după nimeni. Ajung și mai departe cu ei, dar fac cum vreau eu.

Jucăm play-off-ul din Europa League. Nu mai iau nimic, ce bani să mai dau? La revedere! Tănase, doar în returul din play-off. Orice ban pe care îl pot câștiga e bine venit. O să fac orice să câștig bani. Acum vreau bani ca să câștig echipă puternică. Să vedem cum se descurcă echipa, din iarnă poate mai iau jucători. Am dat pe Ștefănescu 1,3 milioane și nu funcționează la nivel înalt. Ce, a uitat fotbalul? Și Băluță, le-a pierdut pe toate, pe acolo. Când vin la noi le e teamă să joace fotbal”, a declarat Gigi Becali, la Digi Sport.