Gigi Becali anunță: cinci jucători, OUT

Meciul dintre Rangers și FCSB s-a încheiat cu victoria categorică a scoțienilor, scor 4-0.

După prima repriză, Rangers conducea cu 2-0 în confruntarea cu campioana României. Tom Lawrence a deschis scorul în minutul 10, iar Vaclav Cerny a profitat de o eroare comisă de Luis Phelipe, majorând avantajul la 2-0 în minutul 31.

În partea secundă, Cerny a dus scorul la 3-0 printr-o acțiune individuală spectaculoasă, finalizată cu un șut imparabil pentru Ștefan Târnovanu. Scorul final, 4-0, a fost stabilit de marocanul Hamza Igamane, care a depășit fără probleme apărarea lui FCSB.

Gigi Becali: cinci jucători, OUT Patronul FCSB, Gigi Becali, a reacționat imediat după înfrângerea drastică de pe Ibrox Stadium.

Nemulțumit de rezultat și de evoluția echipei sale, Becali a anunțat că cinci jucători nu vor face parte din echipa de start pentru meciul din campionat împotriva Rapidului. Malcom Edjouma, Baba Alhassan, Alexandru Pantea, Marius Ștefănescu și Luis Phelipe vor fi lăsați pe bancă în partida cu rivala din Giulești.

„Ce să remedieze? Va fi schimbată echipa totală. Nu vor mai fi mulți jucători. Edjouma și Baba nu vor fi pe teren. Pantea, Ștefănescu, Luis Phelipe… sunt vreo cinci jucători care nu vor mai fi pe teren”, a spus Becali, la Digi Sport.

În urma rezultatelor de joi, FCSB a coborât în clasamentul din Europa League pe locul 13, cu șase puncte, la egalitate cu Olympique Lyon, Rangers și Olympiakos.

În următoarea partidă din Europa League, campioana României se va duela pe teren propriu cu danezii de la Midtjylland. Meciul este programat pe 7 noiembrie.

Rangers – FCSB 4-0, echipele de start:

Rangers: Butland – Tavernier, Souttar, Balogun, Jefte – Barron, Raskin – Cerny, Lawrence, Bajrami – Dessers; Rezerve: Kelly, Propper, Diomande, Dowell, Sterling, Kasanwirjo, Igamane, McCausland, Fraser, McKinnon, Rice, Lovelace; Antrenor: Philippe Clement.

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Ngezana, M.Popescu – Alhassan, Edjouma – Miculescu, L.Phelipe, Ștefănescu – Bîrligea; Rezerve: Vlad, Crețu, Panțîru, Oct.Popescu, D. Popa, Chiricheș, Baeten, Băluță, Musi, Radunovic; Antrenor: Elias Charalambous.