Remaniere totală la FCSB: Gigi Becali dă afară o echipă întreagă și anunță noi plecări, dar și negocieri dure
Gigi Becali, patronul celor de la FCSB, vrea să construiască o echipă cu care să se lupte din nou la titlu în Superliga, motiv pentru care a declanșat o curățenie de proporții în lotul antrenat de Marius Baciu. Campioana a oficializat deja despărțirea de un număr impresionant de jucători, iar lista plecărilor rămâne deschisă.
Cea mai importantă mutare de până acum este transferul căpitanului Darius Olaru (28 de ani), care a plecat la Union Saint-Gilloise în schimbul sumei de 3 milioane de euro. Pe lângă acesta, clubul a anunțat oficial că nu va mai conta în sezonul următor pe o listă lungă de fotbaliști: Baba Alhassan, Mamadou Thiam (plecat gratis la FCU Cluj), Vlad Chiricheș (retras din activitate), Daniel Graovac și David Kiki (contract reziliat). Ultimul, un fundaș stânga de 32 de ani, nu a primit foarte multe șanse la fosta campioană a României, după ce nu a reușit să-l impresioneze pe patron.
De altfel, finanțatorul roș-albaștrilor a explicat public motivele renunțării la anumiți jucători și noua strategie de transferuri, unde printre altele a anunțat că vor urma mutări spectaculoase:
„Așteptăm, nu ne grăbim. La momentul ăsta, toți tatonează. Nu mai aduc ciurucuri. Ciurucuri ca Kiki, Vasilică și Ionică nu mai există. Ori aduc marfă, ori nu mai aduc! Așa voi face”, a spus Becali, la biserica sa din Voluntari.
Lista exodului de la FCSB este completată de Lukas Zima (contract reziliat, plecat gratis la Petrolul), Ionuț Cercel (împrumutat la FCV Farul), Alexandru Maxim (ajuns gratis la CSU Craiova) și Mario Preda (plecat gratis la FC Botoșani).
Mihai Lixandru și Alexandru Pantea, următorii pe picior de plecare
Curățenia nu se oprește însă aici. Joi, într-o conferință de presă, Gigi Becali a anunțat că FCSB se pregătește să se despartă de alți doi jucători. „Lixandru și Pantea. În rest, nici nu ai ce. Pentru Târnovanu nu e nicio ofertă”.
Mihai Stoica a confirmat ulterior că FCSB are o ofertă scrisă pentru Lixandru, iar mijlocașul de 25 de ani a transmis deja conducerii că și-ar dori să părăsească echipa în această vară. Lixandru, crescut la FCSB și trecut prin împrumuturi la Viitorul Pandurii Târgu Jiu, Gaz Metan sau CS Mioveni, devenise un jucător de bază, strângând 45 de meciuri, 4 goluri și 3 pase decisive în sezonul trecut, perioadă în care a cucerit două titluri și două Supercupe. La rândul său, fundașul lateral Alexandru Pantea (22 de ani) ar putea pleca și el, după un sezon cu 35 de meciuri în care nu a fost titular obișnuit, evoluând în doar două partide din play-out.
La capitolul noutăți, singura achiziție oficială pe bani rămâne Ronny Labonne (adus de la Caen pentru 200.000 de euro), în timp ce Ricardo Pădurariu, Laurențiu Vlăsceanu și Dennis Politic s-au întors după împrumuturile la alte formații.
Negocieri intense cu Florin Tănase
O altă situație incertă este cea a lui Florin Tănase, al cărui contract expiră în câteva zile. Gigi Becali a dezvăluit că poartă discuții dificile cu atacantul, din cauza planurilor extrafotbalistice ale acestuia:
”Tănase? Să vedem azi. O să vorbesc cu el. Cred că o să vină. El trebuie să înțeleagă că afacerile sunt afaceri, că i-a ajutat Dumnezeu și să stea ușor că poate să intre în faliment. Vrea să facă el afaceri… nu mai are rost să comentez, să vă povestesc ce vrea el. Treaba lui!
El vrea afaceri, blocuri. Ar fi bine să fie lângă mine, dar el vrea să-i dau și bani împrumut. Ce facem acum? Joacă fotbalul tău, ți-au ieșit afacerile, ai câștigat 5-6 milioane. Așteaptă, e blocată piața, stai cuminte! Eu pot, dar tu te iei după mine sau după fata mea? Noi ținem banii închiși 10-20 de ani și tot crește piața până la urmă, dar tu poți să îi ții închiși? De unde ai tu bani Intri în faliment!?”