Gigi Becali, după FCSB – Petrolul: ”Ce dacă ai om în plus? Nu dai gol decât după un fault la portar”

Gigi Becali (66 de ani) a intrat în direct la Digi Sport, imediat după finalul meciului FCSB – Petrolul 1-1, din etapa a 10-a a SuperLigii.

Patronul campioanei a criticat dur deciziile arbitrului Rareș Vidican, în special eliminarea lui Mihai Popescu în minutul 29 și validarea golului marcat de Alexandru Tudorie în minutul 90+4, în ciuda protestelor roș-albaștrilor, care au acuzat un fault asupra portarului Ștefan Târnovanu.

Gigi Becali, după FCSB – Petrolul: ”Ce contează că ai un om în plus? Marchezi doar după un fault la portar”.

De asemenea, Becali a subliniat că își dorește ca echipa sa să domine jocul, chiar și atunci când este în inferioritate numerică. El a lansat și o ironie la adresa Petrolului, care, deși a avut avantaj numeric pentru mai bine de o oră, nu a reușit să întoarcă rezultatul în favoarea sa.

Știți care e concluzia mea? La fotbal, dacă n-ai valoare… Trebuie să ai jucători valoroși pe teren. Și în 8 dacă joci, ai valoare, ții mingea, ai posesia. Ce dacă ai om în plus cum a avut Petrolul? Nu dai gol decât după un fault la portar”, a declarat Gigi Becali, la emisiunea Fotbal Club.

Omul de afaceri din Pipera a dezvăluit că l-a sunat pe MM Stoica la pauza disputei cu Petrolul, pentru a-i atrage atenția lui Octavian Popescu.

I-am spui lui Mihai (n.r.- Stoica) să-i spună înainte de meci (n.r.- lui Octavian Popescu) că la fotbal trebuie să fie bărbăție. A avut niște mici realizări pe acolo, cutare. După aia, la pauză, i-am spus lui MM: ‘Bă, spune-i că trebuie să suferim, trebuie să alerge, să ne apărăm’. Ce să zic?

A doua repriză a pierdut câteva mingi și n-ai voie… Bă, trebuie să ținem de minge, om în minus. Asta e. Ei zic că și-a revenit și la antrenamente e George care a fost. Să vedem”, a mai afirmat Becali.

Octavian Popescu a fost titular în meciul FCSB – Petrolul, dar a ieșit de pe teren în minutul 62, înlocuit cu Alexandru Musi.