Gigi Becali îl face praf pe William Baeten: ”A înotat! Nu știu ce se întâmplă cu el”

După egalul dezamăgitor al FCSB-ului cu Petrolul Ploiești, scor 1-1, Gigi Becali, patronul echipei, și-a exprimat public nemulțumirea față de prestația mijlocașului William Baeten.

Deși FCSB a început meciul în forță, deschizând scorul devreme prin Alexandru Băluță, în minutul 3, eliminarea lui Mihai Popescu din minutul 30 a schimbat complet cursul jocului.

Petrolul a reușit să egaleze în prelungiri, profitând de o greșeală a portarului Ștefan Târnovanu, când Alexandru Tudorie a marcat.

Gigi Becali, vizibil nemulțumit de rezultat, a fost critic cu Baeten (27 de ani), considerând că acesta nu a evoluat conform așteptărilor.

„Baeten a înotat. Câtă încredere am avut în Baeten, nu știu ce se întâmplă cu el”, a declarat patronul FCSB-ului la Digi Sport.

Adrian Mutu: „E jucător de cantitate, nu de calitate”

Opinia lui Gigi Becali a fost susținută într-o anumită măsură de Adrian Mutu, fostul antrenor al lui William Baeten la FCU Craiova. Mutu l-a caracterizat pe mijlocaș ca fiind un fotbalist muncitor, dar fără o tehnică de excepție.

„Baeten e mai mult un jucător de cantitate decât de calitate. Aleargă mult, între 12 și 13 km pe meci. E ordonat în poziționare și are un șut puternic de la distanță, dar nu e genul acela de mijlocaș cu o tehnică foarte fină”, a explicat Mutu, conform Fanatik.