Gigi Becali: ”Să te văd, geniule”

Rapid a câștigat cu 5-0 meciul cu Farul Constanța de pe teren propriu, din runda cu numărul 13 din Superliga României.

Rapid, fără victorie acasă din luna mai, a intrat puternic în meciul cu Farul, conducând deja cu 3-0 la pauză, după golurile lui Borza (13′), Petrila (30′) și Pașcanu (40′). În minutul 66, debutantul Alex Dobre a intrat pe teren și a marcat o dublă (72′ și 90+5′), contribuind la victoria categorică de 5-0 a gazdelor.

Acum, Rapid se pregătește pentru derby-ul de duminică împotriva FCSB, iar Gigi Becali, patronul FCSB, a ironizat rivalii înainte de întâlnirea directă. Într-o discuție cu Marius Șumudică, Becali a dezvăluit în direct echipa de start pentru meci și a trimis o „săgeată” către antrenorul Rapidului.

„I-am zis joi să vină încoace (n.r. – lui Adrian Șut). De vineri să fie la antrenament. Șut, Olaru (n.r. – la mijloc). Acum rămâne să vedem dacă jucăm cu doi închizători sau unul. Dacă nu, o să joace Băluță, George Popescu, David Miculescu în dreapta și Miculescu vârf.

Ștefănescu joacă cu scoțienii. Nu o să mai vezi jucători care joacă două meciuri la rând. Doar Dawa și cu Ngezana că sunt foarte puternici și sunt fundași centrali și pot juca două meciuri titulari.

Gata, mă, i-am zis-o lui Șumudică, marele specialist. O știe. El zice că are geniu, hai, mă, să te văd, geniule. Hai să vedem care e mai puternic, Gigi Becali sau Șumudică.

Nu vreau să mai fiu Ferguson. Vreau să fiu marcă înregistrată Becali. Sunt marcă înregistrată Becali antrenor. Nu vreau să mai imit pe altul. Vreau să fiu mai mare decât Ferguson (n.r. – râde)”, a spus Gigi Becali, la Fanatik.ro.

Rapid se pregătește pentru derby-ul cu FCSB

Rapid a urcat pe locul 10, cu 16 puncte în 13 etape, la trei lungimi în spatele ultimei poziții care duce în play-off.

În runda următoare, Rapid va disputa derby-ul cu FCSB pe Arena Națională, duminică, de la ora 21:00, în etapa a 14-a din sezonul regulat al Superligii.