Gigi Becali se revoltă, după ce Sebastian Colțescu i-a anulat golul lui Florinel Coman. ”Vreau arbitri străini”

CFR Cluj și FCSB au făcut doar egal, scor 1-1, în derby-ul etapei cu numărul 19 din SuperLigă.

Ardelenii au reușit să deschidă scorul, în minutul 8, prin Tachtsidis, dar Darius Olaru a restabilit egalitatea în minutul 27.

Gigi Becali consideră că Sebastian Colțescu nu trebuia să asculte de George Găman

Este important de precizat că Florinel Coman a avut un gol anulat, în minutul 52, ceea ce a stârnit o mulțime de controverse. Sebastian Colțescu a luat această decizie în urma faultului lui Valentin Crețu asupra lui Otele.

”A fost la trei metri de fază. Cum să te iei după Găman? Nu știi ce a făcut Găman cu noi? Mă enervez și fac păcate.

Mai trebuie doar ca Vassaras să aducă pe unul care s-o scoată din poartă.  Și să vină unul care s-o bage în poartă. Adică să fie în careu și să dea el gol, cu latul. Să spună: ‘Arbitrul face parte din joc’.

Doar Colțescu ne arbitra corect. Aseară mi-am dat seama că e clară treaba. Colțescu e un arbitru cu demnitate. Trebuia să îi spună lui Găman: ‘Du-te de aici. Eram la 3 metri, am văzut.’”, a spus Gigi Becali la conferința de presă de la palat.

Gigi Becali cere arbitrii străini doar la meciurile cu Universitatea Craiova și CFR Cluj

Latifundiarul din Pipera nu s-a oprit și a susținut că a discutat deja cu Mihai Rotaru, finanțatorul Universității Craiova, să propună ca arbitrii străini să fie la centru în derby-urile din România. De asemenea, Becali a spus că îl va contacta și pe Neluțu Varga, patronul lui CFR Cluj, privind acest subiect.

”Am vorbit cu Mihai Rotaru. O să cer arbitri străini. Ei nu vor. O să îl sun și pe Varga. Dacă refuză Vassaras, sunăm la comisie. De Șucu nu mă interesează.

Nu vreau să joc cu străini în meciurile cu Rapid. Vreau arbitri străini cu Craiova și CFR. Nu vreau să subestimez. Cu echipele cu care cred eu că ar fi un eșec. Ar fi un eșec să nu ne batem cu ei, Craiova și CFR.”, a mai spus Becali.