Ilie Dumitrescu, sincer, după ce Mihai Popescu a fost eliminat și FCSB a jucat o oră în 10

FCSB a remizat cu Petrolul Ploieștiscor 1-1, în etapa cu numărul 10 din SuperLiga României.

Roș-albaștrii au început perfect meciul și au deschis scorul prin Alexandru Băluță, în minutul 3, dar lucrurile s-au complicat în minutul 30, când Mihai Popescu a văzut direct cartonașul roșu și a fost trimis la cabine de către arbitrul Rareș Vidican.

Stoperul FCSB-ului i-a spart capul lui Tudorie, motiv pentru care s-a ales cu o eliminare. Același atacant a reușit să egaleze situația pe tabela în minutul 90+4, iar Petrolul a plecat cu un punct din Ghencea.

Ilie Dumitrescu a fost invitat în emisiunea Fotbal Club, unde a analizat evoluția celor două echipe și a discutat despre momentele controversate ale meciului.

Expertul Digi Sport este de părere că Mihai Popescu nu ar fi primit cartonașul roșu dacă Alexandru Tudorie nu ar fi început să sângereze.

”Dacă nu era sânge, nu dădea roșu. Mie mi-a plăcut și cum a jucat FCSB în 10 oameni. 10-15 minute tot FCSB a avut posesia. După, încet-încet, era normal să se schimbe lucrurile”, a afirmat fostul mare internațional.

Ion Crăciunescu, verdict în cazul fazelor controversate din FCSB – Petrolul

”Văd că-i sparge capul, am văzut sânge. Dacă se lasă cu sânge, înseamnă că lovitura a avut intensitate, deci nu putem să-l încadrăm la neglijență, ci la fault grosolan. El pune mâna pe umăr, dar îl lovește cu cotul. Când apare sângele, înseamnă că a fost un fault grav”, a spus Ion Crăciunescu.

În minutul 88, Alexandru Musi a fost lovit cu cotul în față, de Tommi Jyry, iar finlandezul a primit cartonaș galben. Verdictul lui Ion Crăciunescu: jucătorul Petrolului trebuia eliminat!

”Se duce cu cotul în fața adversarului, nu e de galben niciodată, întotdeauna este de roșu”, s-a pronunțat Ion Crăciunescu.

Faza cea mai contestată de cei de la FCSB a avut loc în minutul 90+4, când Alexandru Tudorie a egalat. Gazdele au cerut un fault în atac, dar Ion Crăciunescu a transmis că, deși a existat un contact, golul a fost marcat în condiții regulamentare.

”Târnovanu trebuie să știe că e protejat doar în suprafața de protecție a portarului. Cu picioarele este în suprafața de protecție, dar cu mâinile este în afara. E o fază în zona gri și trebuie să dăm creditul arbitrului.

Jucătorul sare corect la cap, portarul nu are mingea în mâini, nu se duce în portar. Eu dădeam gol. E un contact”, a declarat Ion Crăciunescu.