Partida dintre FCSB și Petrolul s-a încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 1-0, în etapa cu numărul 29 din SuperLiga României.

Meciul de pe Arena Națională a fost plin de evenimente, dar și de faze controversate.

Ion Crăciunescu a analizat arbitrajul de la FCSB – Petrolul

Ion Crăciunescu este de părere că centralul Florin Andrei a procedat corect atunci când nu a dictat penalty în minutul 21, când un balon șutat de Florinel Coman l-a lovit în braț pe fundașul Petrolului, Bart Meijers.

Nu mi se pare, mi se pare că își trage mâna lângă corp, el trebuie să se apere, nu poți să stai să te izbească mingea în stomac. Nu stă cu mâinile deschise, e instinctul de apărare”, a spus Ion Crăciunescu la emisiunea Fotbal Club.

Totuși, fostul arbitru FIFA consideră că roș-albaștrii ar fi trebuit să beneficieze de o lovitură de pedeapsă în minutul 41, la intervenția lui Takayuki Seto asupra lui Octavian Popescu: ”El cu laba piciorului nu îi face nimic, dar cu genunchiul îi prinde piciorul și îl culcă la pământ. Jos nu îi face nimic, e penalty”.

De altfel, Ion Crăciunescu susține că golul marcat de FCSB în minutul 46 nu ar fi trebuit validat, întrucât la faza premergătoare golului a fost un fault comis de Eduard Radaslavescu: ”Este fault, intră din spate, se duce cu piciorul în spatele adversarului și îl culcă la pământ”.

Când a auzit explicația lui Ion Crăciunescu, Ilie Dumitrescu, prezent și el în platoul emisiunii Fotbal Club, a avut o reacție scurtă: ”Viciere de rezultat!”.

Roș-albaștrii au cerut penalty și la un fault comis de Denis Radu asupra lui Florinel Coman, iar Ion Crăciunescu susține că Florin Andrei ar fi trebuit să arate către punctul cu var.

Coman începe cu o ținere ușoară și după aceea îl răsucește cu brațul pe Coman. Îl trage de mână și îl răsucește. Depinde de arbitru”, a declarat Crăciunescu.

În minutul 82, Risto Radunovic l-a lovit cu palma în cap pe Bart Meijers, după un conflict izbucnit între fundașul lateral de la FCSB și Ișfan. Crăciunescu este de părere că jucătorul roș-albaștrilor nu ar fi trebuit să primească și al doilea cartonaș galben: ”Nu îmi place chestia asta pentru că îi pune mâna în gât. E galben pentru că nu îl strânge de gât. Nu mi se pare cine știe ce faptul că îl lovește cu palma în cap pe Meijers”.

Fostul mare arbitru a comentat și intervenția lui Valentin Crețu asupra lui Marian Huja care a scăpat nepedepsită de centralul partidei de pe Arena Națională: ”Asta e de râs, dom-le. E galben sută la sută, mai avea puțin și îi dădea și chiloții jos”.

2 comentarii la „Ion Crăciunescu a analizat fazele din Fcsb – Petrolul: ,,Viciere de rezultat, golul marcat de fcsb nu trebuia marcat,,”

1. După părerea domnului Crăciunescu, în viitor am putea renunța la pleiada de arbitri din teren, de rezervă, din brigada VAR și de obsevatori. Meciul va fi arbitrat din studiou de domnia sa, care, ca fost fotbalist de Divizia B, eu cred că se descurcă destul de bine…

Răspunde
  2. Frustratul asta pe care-l baga in seama numai trepadusii de la televiziunea asta de rahat care comenteaza cu tot felul de analisti – care au dat bine in besica – dar ca antrenori su fost zero barat taiat in patru – da tot felul de verdicte ca un adevarat guru al arbitrajului romanesc,frizand ridicolul cu party-prix – urile lui si pretentiile de maxima competenta,cand de fapt – NOI,cei care am vazut ceva fotbal si arbitrii adevarati in decenii petrecute pe stadioane,stim cine a fost dansul si ce a insemnat in realitate in arbitrajul romanesc !Chimia Rm.Valcea – unde a dat si dansul cu piciorul in besica in tinerete – si marea iubire Craiova – in rest toti arbitrii sunt prosti – el este alfa si omega !