Ion Crăciunescu, verdict în cazul fazelor controversate din FCSB – Petrolul

Ion Crăciunescu (73 de ani) a analizat fazele controversate de arbitraj din meciul FCSB – Petrolul 1-1.

În minutul 29 al meciului, Mihai Popescu a fost eliminat după ce l-a lovit cu cotul în cap pe Alexandru Tudorie, provocându-i o rană. Arbitrul Ion Crăciunescu a comentat că eliminarea a fost o decizie corectă.

Văd că-i sparge capul, am văzut sânge. Dacă se lasă cu sânge, înseamnă că lovitura a avut intensitate, deci nu putem să-l încadrăm la neglijență, ci la fault grosolan.

El pune mâna pe umăr, dar îl lovește cu cotul. Când apare sângele, înseamnă că a fost un fault grav”, a spus Ion Crăciunescu.

În minutul 88, Alexandru Musi a fost lovit cu cotul în față, de Tommi Jyry, iar finlandezul a primit cartonaș galben. Verdictul lui Ion Crăciunescu: jucătorul Petrolului trebuia eliminat!

Se duce cu cotul în fața adversarului, nu e de galben niciodată, întotdeauna este de roșu”, s-a pronunțat Ion Crăciunescu.

Faza cea mai contestată de cei de la FCSB a avut loc în minutul 90+4, când Alexandru Tudorie a egalat. Gazdele au cerut un fault în atac, dar Ion Crăciunescu a transmis că, deși a existat un contact, golul a fost marcat în condiții regulamentare.

Târnovanu trebuie să știe că e protejat doar în suprafața de protecție a portarului. Cu picioarele este în suprafața de protecție, dar cu mâinile este în afara. E o fază în zona gri și trebuie să dăm creditul arbitrului.

Jucătorul sare corect la cap, portarul nu are mingea în mâini, nu se duce în portar. Eu dădeam gol. E un contact”, a declarat Ion Crăciunescu.